Filipinler’de 2.5 Milyar Dolarlık Jeotermal Enerji Yatırımı

Jeotermal Enerji’de dünya ikincisi olan Filipinler bu alana yönelik yatırımları artırmaya çalışıyor

19 Aralık 2009

Jeotermal enerji üretiminde ABD’den sonra ikinci sırada olan Filipinler’de hükümet bu alana yönelik kapasiteyi artırmayı hedefliyor.

Bu hedef doğrultusunda Filipinler hükümetinin 10 yeni jeotermal enerji üretim alanı için gerekli izinleri sağladığı 9 ayrı alan için ise çalışmaların kısa sürede başlayabileceği belirtiliyor. Bu 19 ayrı alanda yapılacak yatırım tutarının 2.5 milyar dolar olacağı ve yatırımların yapılması ile 620 MW’lık ek kurulu güç sağlanmış olacağı ifade ediliyor.

Filipinler “Pasifik Ateş Çemberi” adı verilen, aktif deprem kuşakları ve volkanların bulunduğu Hint Okyanusu ile Pasifik okyanusu arasındaki bölgede bulunuyor. Ülkede halihazırda 2 GW’lık kurulu jeotermal enerji üretim tesisi bulunurken Filipinler hükümeti 2020 yılına kadar bu rakamı 4.5 GW seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Jeotermal enerji üretiminde dünyada ilk sırada olan ABD’deki kurulu güç ise 3 GW düzeyinde.

Jeotermal enerji dışında diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının da enerji üretimi için değerlendirilibilmesi için Filipinler hükümeti bu alana yönelik vergi indirimi ve alım garantileri sağlamakta. Filipinler’de son aylarda 18 ayrı firmanın rüzgar, güneş ve hidroelektrik alanında 87 ayrı proje için onay alarak yatırımlara başladığı belirtiliyor.