Fibabanka enerji verimliliği projeleri için kaynak sağladı

Banka sağladığı kaynak ile turizm ve imalat sektörünün enerji verimliliği projelerine finansman sağlayacak

5 Kasım 2014

Fibabanka’nın Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ve Güneydoğu Avrupa, Büyüme İçin Yeşil Fonu (GGF) işbirliği ile 40 milyon avroluk kaynak sağladığı açıklandı.

İki banka tarafından yapılan açıklamada kredi limitinin Fibabanka’nın Türkiye’de gerçekleştirilecek olan enerji verimliliği projelerine sunacağı finansman desteği için sağlandığı bildirildi.

Kaynağın Fibabanka’nın tamamen enerji verimliliği projeleri için sağladığı ilk finansman olduğunun altının çizildiği açıklamada, bankanın kredi ile turizm şirketleri ve tekstil dahil olmak üzere imalat sektörünün projelerini destekleyeceği bildirildi.

Açıklamaya göre bu finansman Türkiye’nin birincil enerji tüketiminin yıllık 84.000 megavat-saat düşürmek ile birlikte Türkiye’nin karbondioksit salımlarını her yıl 18.600 ton azalmasını sağlayacak.

2009 yılında Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ve Alman Kalkınma Bankası (KfW) insiyatifi ile kurulmuş olan fonun yatırımcıları arasında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) ve Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) bulunuyor.

GGF kaynak sağladığı projeler yolu ile enerji tüketimini yüzde 20 ve/veya karbondioksit salımlarını yüzde 20 oranında azaltmayı hedefliyor.

Fon ağırlıklı olarak finansal kuruluşlara kaynak sağlayarak faaliyet gösterse de, GGF standartlarını taşıyan enerji ve enerji verimliliği projelerine de destek sağlıyor.

Haziran ayı itibari ile aktif büyüklüğü 7.3 milyar TL’ye ulaşmış olan Fibabanka ise 32’si İstanbul’da olmak üzere toplam 66 şubesi ve 1.214 çalışanıyla 65.000’in üzerinde kurumsal ve bireysel müşterisine hizmet veriyor.