Fazla Gıda otellerin gıda atığını düşürecek

Şirket Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği ile işbirliği anlaşması imzaladı

2 Ağustos 2018

Teknoloji girişimi Fazla Gıda turizm sektöründeki gıda atıklarının önlenmesini hedefleyen bir çalışmaya başladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) ile bu kapsamda bir iş birliği anlaşması imzalandığı bildirildi.

İki kuruluşun işbirliği öncelikle Akdeniz bölgesindeki ”Her Şey Dahil” konseptine sahip otellere odaklanılarak başlayacak.

Çalışma kapsamında bu otellerdeki gıda kayıplarının önüne geçilmesi ve tüketilebilir durumdaki gıdaların yeniden değerlendirilebilmesi, doğru planlama ve atık takibi ile de gıda atığı ve atık kaynaklı finansal zararların önlenmesi hedefleniyor.

Projenin bir diğer önceliği ise Fazla Gıda tarafından geliştirilen bir teknoloji platformunun, kaçınılmaz atıkların değerlendirilmesine yönelik olarak kullanılmaya başlanması olacak.

Fazla Gıda Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı açıklamada yaptıkları saha ve teknoloji çalışmaları ve sağladıkları çözümler sayesinde ”Her şey dahil” konseptli otellerin gıda atıklarının yüzde 40 seviyesinde azaltılabileceğini öngördüklerini söyledi.

Bunun ülke ekonomisi için 2 milyar TL’lik katkı olduğunun altını çizen Silahlı, aynı zamanda sistem ile otellerin ihtiyaç sahiplerine ”gıda bağışı” yolu ile yılda yaklaşık 266 Milyon öğün gıda ulaştırma potansiyelleri olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin yıllık israfı 26 milyon ton

Yakın zamanda yayınlanan bir akademik çalışmaya göre Türkiye’de yıllık 115 milyon ton gıda üretilirken, bu gıdaların 8,6 milyon tonu evlerde olmak üzere 26 milyon tonu israf oluyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre ise dünyada her yıl, insanlığın ürettiği toplam gıdanın üçte biri düzeyinde olan 1,3 milyar ton gıda israf oluyor.

Bu israfın yıllık maliyeti 2,6 trilyon dolar iken yüzde 60’ı kadın olmak üzere 815 milyon kişi de açlık çekiyor.