Fatih Birol’dan ABD’ye doğal gaz fiyatı uyarısı

Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Fatih Birol artan doğal gaz fiyatlarının ülkede kömüre yönelime neden olabileceğini söyledi

27 Haziran 2013

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Baş Ekonomisti Fatih Birol geçen hafta ABD Columbia Üniversitesi Küresel Enerji Politikası Merkezi’nin davetlisi olarak katıldığı bir toplantıda doğal gaz fiyatlarının yükselmesinin ABD’nin karbon salımlarına olumsuz etki yapacağı uyarısında bulundu.

Fatih Birol toplantıda IEA tarafından bu ay yayınlanan ve baş yazarı olduğu ”Enerji-İklim Haritasını Yeniden Çizmek” raporu ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Financial Times gazetesinin haberine göre Birol konuşmasında karbondioksit salımlarının önemli oranda gerilediği ABD’de ucuz olması nedeni ile çok fazla kaya gazı kullanılmakta olduğunu ifade ederken, doğal gaz fiyatlarının yükselmeye devam etmesi halinde ise elektrik üretiminde kömürün geri dönmesinin görülebileceğini ve salımlardaki azalmaların tersine dönebileceğini kaydetti.

Fatih Birol’a göre doğal gaz fiyatlarının 5 dolar/MMBtu seviyesine yükselmesi kömür kullanımına belirgin bir geri dönüş olmasına neden olabilecek.

ABD’nin elektrik üretiminde kömürün payı 1980’lerin sonundan beri gerileme eğilimi gösterirken, özellikle kaya gazı alanındaki gelişmeler bu oranın yüzde 37 ile 1970’li yılların başından beri en düşük seviyeye gelmesine neden oldu. Bu durum aynı zamanda  2007’den beri gerileyen ülkenin karbondioksit salımlarının 1994’den beri en düşük noktasına gelmesini de sağladı.

Kaya gazı alanındaki ilerlemeler ise ülkedeki doğal gaz fiyatının geçen yıl 2 dolar/MMBtu seviyesine kadar gerilemesini sağlarken, bu rakam şu an 3.7 dolar / MMBtu seviyesinde seyrediyor.