”Fabrikaların atık ısılarını doğaya bırakıyoruz”

JKBB Ekim ayı toplantısı gerçekleştirildi

24 Ekim 2018

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Ekim Ayı Meclis Toplantısı 11-13 Ekim 2018 tarihlerinde Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Kahramanmaraş’ta bir otelde düzenlenen toplantıya birliğe üye illerden 25 Belediye Başkanı ve 100 meclis üyesi katıldı.

Birliğin ve Kırşehir Belediyesi’nin Başkanı Yaşar Bahçeci toplantıda yaptığı konuşmada şunları kaydetti;

”Enerjide dışa bağımlıyız. Bu toplantıda olduğu gibi birçok toplantımızda da yerel seçimler sonrası yeni dönemde şehir ısıtmalarına önem vererek dışa bağımlılıktan kurtulmak için projeleri konuştuk. Bunun ilgili Danimarka ve başka ülkelerde temaslar yapıldı. Enerji Bakanlığımızın da bu alanda çalışmaları var. Onun da içinde belediyeler birliği olarak bizler varız. Çünkü şehirlerin sahibi belediyelerdir, yerel yöneticilerdir. İnşallah Türkiye’nin bu manada şehir ve bölgesel ısıtmalarını atık enerjiyi doğru kullanarak çözeceğiz. Ülkemizde birçok fabrika var. Bunların atık ısılarını maalesef doğaya bırakıyoruz. Parayı çöpe atıyoruz. İnşallah bu yeni geliştirilen projeler ve konseptlerle bunların hepsini şehir ısıtmalarında tekrar kullanabileceğimiz bir sistem kuracağız.

Danimarka enerji ihtiyacının yüzde 50’den fazlasını yenilebilir enerji kaynaklarından elde ediyor. Şehirlerinin yüzde 70’ini merkezi ısıtma sistemleri ile ısıtıyor. Jeotermalleri var mı? Yok. Doğru düzgün güneşleri var mı? Yok. Ama her kaynağı değerlendirerek oluşturdukları bir sistemle, kurdukları kooperatiflerle şehirlerini tek merkezden ısıtıyorlar. Bu o kadar güçlü bir değer oluşturmuş ki neredeyse ülkenin en önemli gündemi bu. Onun için bizim de bu konuda hızlı bir şekilde ivme kazanmamız gerekiyor. Şehrimizdeki bütün enerji kaynaklarını bir yerde toplayıp, onu da şehirlerimizin ısıtılmasında çok düşük maliyetli bir şekilde kullanmamız lazım. Biz kamu binalarında bile doğru adımları atabilmiş değiliz.”