Eyfel Kulesi en ünlü yeşil bina olmaya aday

Eyfel Kulesi’nde yürütülen yenileme çalışmaları ile kulenin enerji performansı yüzde 30 oranında artırıldı

16 Ekim 2014

Dünyanın en bilinen yapılarından Eyfel Kulesi’nde sürdürülen yenileme çalışmaları tamamlandı ve yenilenen bölümler pazartesi günü düzenlenen bir törenle tekrar kulenin ziyaretçilerinin kullanımına sunuldu.

Fransız mimarlık ajansı Moatti-Rivière tarafından yürütülen 25 milyon avroluk proje ile 324 metrelik kulenin yerden 57 metre yükseklikteki ilk katında önemli değişiklikler yapılırken aynı zamanda binanın enerji performansını artırıcı çeşitli uygulamalar geliştirildi.

Proje kapsamında kulede elektrik üretimi için rüzgâr ve su türbinleri, sıcak su üretimi için güneş kollektörleri, yağmur suyunun tuvaletlerde kullanılması için arıtma sistemleri yerleştirilirken, lambaların yüzde 75’i de LED ürünler ile değiştirildi.

Eyfel Kulesi’ni işleten Société d’Exploitation de la Tour Eiffel (SETE)  tarafından yapılan açıklamada birinci katta kurulumu gerçekleştirilen dört dikey rüzgâr türbininin, yerden bakıldığında görülmeyeceği nedeni ile kulenin görünümüne zarar vermeyeceği bildirildi.

Bu türbinler ile yılda 8.000 kilovat-saat (kWh) elektrik üretimi öngörülürken, kulenin su şebekesine bağlanan su türbinlerinin de yıllık 4.000 kWh elektrik üretimi gerçekleştireceği hesaplanıyor.

Aynı kata yerleştirilen güneş kollektörleri ile de kuledeki restoranın ve tuvaletlerin sıcak su ihtiyacının yarısı güneş enerjisinden sağlanabilecek.

Bununla birlikte SETE şirketi Eyfel Kulesi’nin tüm elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayabilmek için yeşil enerji sertifikasına da başvurmuştu.

Fransız mühendis Gustave Eiffel (1823-1923) tarafından geliştirilen kule, Fransız Devrimi’nin yüzüncü yılı olan 1889 yılında açılmıştı. Kule New York’taki Chrysler Binasının 1929’daki açılışına kadar 40 yıl boyunca dünyanın en uzun binası ünvanı taşımıştı.

Yılda 7,5 milyon kişinin ziyaret ettiği Eyfel Kulesi’nde yıllık 7.8 milyon kWh elektrik tüketimi gerçekleşiyor. Bu tüketimin 580.000 kWh’lik bölümü ışıklandırma, 705.000 kWh’lık bölümü de ısıtma ve havalandırma için kullanılıyor.