EWEA-TÜREB ortak çalıştayı gelecek hafta düzenleniyor

TÜREB’in ev sahipliğinde ‘Türkiye’de Rüzgar Enerjisi: Rüzgar Potansiyelini Ekonomiye Taşımak” çalıştayı düzenlenecek

23 Mart 2013

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) ile Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) işbirliği ile Ankara’da ”Türkiye’de Rüzgar Enerjisi: Rüzgar Potansiyelini Ekonomiye Taşımak” başlıklı bir çalıştay düzenleneceği açıklandı.

27 Mart 2013 tarihinde Ankara’da, ATO Congresium’da düzenlenecek olan toplantıya Enerji Bakanı Taner Yıldız, Enerji Bakan Yardımcısı Murat Mercan ve TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı’nın da katılması bekleniyor.

TÜREB tarafından yapılan açıklamada Türkiye rüzgar enerjisi pazarı’nın 2009’dan bu yana ”gelişen kilit pazar” olarak betimlenirken, elverişli makro ekonomik durumu, artan elektrik ihtiyacı, elverişli rüzgar kaynakları ve hırslı hedefleri ile de kuvvetli bir gelecek vaat ettiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Türkiye’nin Avrupa’nın en hızlı gelişen rüzgar enerjisi pazarlarından birisi olmasına rağmen 2023 hedefi olan 20 GW’ın ise zor bir hedef olarak görüldüğü kaydedilirken, çalıştayda Türkiye’nin bu hedefte Türkiye’nin karşılaşabileceği zorlukların ve gelişimi yavaşlatan faktörlerin uzun bir zaman diliminde değerlendirileceği ve önümüzdeki dönemde Türkiye’nin Ticaret politikası ve Enerji birleşenlerinin inceleneceği belirtildi.

Çalıştay’da oturum başlıkları ”Rüzgar Enerjisinde Yasal Çerçeve”, ”Türkiye’de Rüzgar Enerjisinin Şebeke Entegrasyonu”, ”Yenilenebilir Enerji Konusunda Türkiye’nin Jeopolitik Önemi” ve ”2030 Yılında Türkiye’de Enerji Kaynaklarının Dağılımı” olacak iken etkinlikte enerji bürokrasisi ve sektörünü temsil eden önemli isimler konuşmacı olacaklar.