EWE AG’nin Türkiye’de Enerji Verimliliği projesi tamamlandı

Enervis işbirliği ile yürütülen projede 4,5 milyon TL’lik tasarruf imkanı tespit edildi

18 Aralık 2017

Alman enerji devi EWE AG tarafından, şirketin Türkiye kolu olan EWE Turkey Holding grup şirketlerinden Enervis işbirliği gerçekleştirdiği ‘’Türkiye’de Enerji Verimliliği – EnEffTurN (Energy Efficiency in Turkey Now)” projesi sona erdi.

2015 yılı Nisan ayında başlayan proje kapsamında üç atölye çalışması gerçekleştirildi. Atölye çalışmalarının ilki Almanya’nın Bremen kentinde diğerleri ise Bursa ve Gebze’de gerçekleştirildi.

20 sanayi kuruluşunun katılımı ile Bursa ve Gebze’de gerçekleştirilen atölye çalışmalarında enerji verimliliği alanında 57 proje fırsatı belirlendi.

Bu projeler sayesinde de firmaların enerji maliyetlerinde 4,5 milyon TL ve karbondioksit salımlarında ise 11.524 tonluk tasarruf sağlama imkanı olduğu hesaplandı.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen projenin kapanış toplantısında konuşan Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu Türkiye’deki elektrik tüketiminin yüzde 47’sinin sanayide gerçekleştiğini kaydederken, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“EnEffTurN projemiz sayesinde Türkiye’nin ne kadar ciddi bir enerji verimliliği potansiyeline sahip olduğunu gösterdiğimizi düşünüyorum. Atölyelerimize katılan sanayi kuruluşları, enerji verimliliği sayesinde ne kadar tasarruf edebileceklerini görmenin yanı sıra enerji verimliliği projelerini uygulama fırsatı da buldu. Enervis olarak, Alman EWE AG’den aldığımız bilgi birikimiyle Türkiye’de teknoloji ve güven odaklı bir iş ortağı olarak, enerji verimliliği alanında öncü rolümüzü sürdüreceğiz.

Türkiye’nin sahip olduğu yüksek enerji verimliliği potansiyelinin değerlendirilmesi için sanayi kuruluşlarının da seferber olması gerektiğini vurgulayan EWE Turkey Holding CEO’su Dr. Frank Quante ise şunları kaydetti;

“Öncelikle Alman EWE AG’ye ve DEG’e ve Federal Almanya Çevre Bakanlığı’na destekleri için teşekkür ediyorum. EWE Turkey Holding olarak, EWE AG’nin 85 yıllık bilgi birikimi ve know-how’ı ile faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlere katkı sağlamak için çalışıyoruz. Enervis ve EWE AG’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği EnEffTurN projesinin büyük bir başarı olduğuna inanıyor, grup şirketlerimizden Enervis’e de emekleri için gönülden teşekkür ediyorum. EWE Turkey Holding olarak, hep birlikte ülkemizin enerji verimliliği potansiyelini ortaya çıkaracağımıza ve Türkiye’nin global enerji piyasalarındaki gücüne güç katacağımıza olan inancım tam.”

Kapanış toplantısında EnEffTurN proje değerlendirmesinin ardından Doç. Dr. M. Ziya Söğüt Başkanlığında düzenlenen panelin ilk oturumunda; BOSB Proje Koordinatörü Nilay Durukan, GOSB Yönetim Merkezi Enerji Birimi’nden Teknik Uzman Emre Zengin ve Enervis Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Heinrich Tschochoei enerji verimliliğine bakış açılarını, uygulamaları ve hedeflerini aktardı.

ENVERDER Bursa Şube Başkanı Dr. Mustafa Uysal’ın başkanlığında düzenlenen panelin ikinci oturumunda ise verimli tesis kurulumunun yanı sıra Topkapı Enerji’den Emre Özdemircan inovatif enerji verimliliği çözümleri olan kojen/trijen sistemleri, Mitsubishi’den Deniz Cansu WHPP, Miura Turkey’den Murat Yurdakul Buhar Kazanı (Çoklu Kurulum), Canovate’den Ziya Tiryaki ısı pompaları ve son olarak Enervis’ten Ömer Altınok da dolaşımlı tip akışkan yataklı kazan gibi uygulamaların avantajlarına değindi.

EnnEffTurN proje kapanış toplantısı, sunumların ardından düzenlenen plaket töreni ile devam etti ve katılımcılara düzenlenen LEED platinum sertifikalı EWE Bursagaz Genel Müdürlük Binası gezisi ile son buldu.