Europower Enerji güneş paneli üretimine başlıyor

Şirket 2 GW’lık kapasiteye ulaşma ile birlikte invertör üretimine de başlamayı planlıyor

30 Ocak 2023

Girişim Elektrik A.Ş. bağlı ortaklığı Europower Enerji, Peak PV Solar markası ile güneş paneli üretimine başlamaya hazırlanıyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Peak PV Solar, Fotovoltaik Güneş Paneli Üretim Fabrikası, Ankara’da ASO 2. Organize sanayi bölgesinde yaklaşık 30.000 m2 arazi üzerinde 10.250 m2 kapalı alana sahip olarak inşa edilen fabrikada üretim Şubat ayı itibariyle başlayacak. Fabrika yılın ilk yarısı bitmeden de seri üretime geçecek.

Açıklamadaki bilgilere göre tesiste 450W-750W tekil güç aralığında standart Mono Kristal ile birlikte Bi-Facial, HJT, Topcon ve Cam-Cam tiplerinde de güneş paneli üretimi yapılabilecek.

Yıllık teorik üretim kapasitesi 1,07 GW olacak fabrikanın yıllık öngörülen üretim kapasitesi ise 600 MW olacak.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Girişim Elektrik ve Europower Yönetim Kurulu Başkanı M. Behiç Harmanlı gelen taleplerin yoğunluğu nedeni ile fabrika arazisinin boş kalan kısmında 20 bin m2 genişliğinde bir kapasite artırım yatırımı yaparak fabrikanın yıllık üretim kapasitesini 1 GW artış ile 2 GW’a ulaştırmayı ayrıca aynı alanda yerli inverter üretim tesisi kurmayı planladıklarını da söyledi.