Etki yatırımları için girişim sermayesi yatırım fonu kuruldu

Founder One Fon yaklaşık 100 girişime 300 milyon TL yatırım yapmayı hedefliyor

13 Mayıs 2022

Türkiye’deki etki yatırımlarını desteklemek amacı ile Founder One isminde yeni bir girişim sermayesi yatırım fonu kuruldu.

Türkiye Girişimcilik Vakfı, Türkiye Bilişim Vakfı ve Türkiye İş Bankası grubuna bağlı Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi AŞ işbirliğiyle kurulan fon toplum veya çevre üzerinde sürdürülebilir olumlu etki yaratacak ve ölçülebilir etki hedefleri olan yaklaşık 100 girişime 300 milyon TL’lik fon büyüklüğü ile yatırım yapmayı hedefliyor.

Türkiye’de tamamen etki yatırımları özelinde kurulan ilk girişim sermayesi yatırım fonlarından biri olan fonun Yatırım Komitesi üyeleri arasında Faruk Eczacıbaşı, Sina Afra, Ali Özkan Şahin, Galya Fani Molinas, Mehru Aygül, Cem Leon Menase, Riza Kutlusoy, Alim Murat Özgen, Selami Düz ve İbrahim Erkan Yağcıoğlu gibi isimler bulunuyor.

Fon yenilenebilir ve alternatif enerji, eğitim, sağlık hizmetleri ile finans alanlarındaki erken aşama girişimlere standart bir “paya dönüştürülebilir borç finansman karması sözleşmesi” (FİKS) ile hızlı finansman sağlamayı planlıyor.

Performans gelirini kurucu vakıflara aktaracak

Fonun kuruluşu için düzenlenen törende konuşan Founder One Yatırım Komitesi Üyesi ve Türkiye Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra fonun sağladığı gelirin, kurucu vakıflar olan Türkiye Girişimcilik Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı’na aktarılacağı bilgisini verdi. Afra konuşmasında şunları söyledi;

Topluma geri verme ilkesiyle, performans gelirini kurucu vakıflara aktararak girişimciliği ve teknolojiyi desteklemeye devam ediyoruz. Böylece ekosistemdeki diğer fonları besleyen bir konumda bulunarak etki yatırımlarını bir sonraki aşamaya taşıyoruz. Fon kurucularının girişimcilere ve girişimlere olan yüksek erişimi sayesinde çok geniş bir kitleye ulaşıyoruz. Yıllık binin üzerinde girişim başvurusu ve yüzlerce mezun girişimci ile girişim fikirleri noktasında güçlü bir akış yaratıyoruz.”

“Amacımız Türkiye ve gezegenimize ölçülebilir pozitif katkı sağlamak”

Founder One Yatırım Komitesi Üyesi ve Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı da törendeki konuşmasında şunları kaydetti;

Kurduğumuz fon ile etki yatırımlarını hemen başlatmak ve sorunları ölçülebilir şekilde çözmek istiyoruz. Amacımız süratle toplumsal ve çevresel sorunları çözecek yatırımlar yaparak Türkiye ve gezegenimize ölçülebilir pozitif katkı sağlamak. Ülkemiz, maalesef Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma programını kabul etmiş ülkeler arasında 70. sırada. Yenilenebilir Enerji ve Alternatif Enerji, Eğitim, Sağlık Hizmetleri, Finans gibi alanlardaki ihtiyaca yönelik yatırımlar da yapacağız. Bizi daha iyi bir geleceğe taşıyacak olumlu etki barındıran hızlı ölçeklenebilir, erken aşamadaki girişimleri arıyoruz.