ESHOT güneş enerjisi gücünü 4,5 MW’a çıkaracak

Yatırımlar ile ESHOT tüm elektrik tüketimini güneş enerjisi ile sağlayabilecek

4 Şubat 2020

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Elektrik Su Havagazı Otobüs Troleybüs (ESHOT) Genel Müdürlüğü üç yeni güneş enerjisi santrali yapmayı planladığını açıkladı.

İdare tarafından yapılan açıklamaya göre ESHOT 2020 yılında 924 kW gücünde olacak Ataşehir GES projesini, 2023 yılında 1.750 kW gücünde olacak mevcut Gediz GES projesinin ikinci etap projesini, 2024 yılında ise 1.000 kW gücünde olacak Buca Adatepe GES projesini devreye almayı planlıyor.

Bu kurulumlar sonrası ESHOT’un güneş enerjisi yatırımları toplamı 2017 yılı Ağustos ayında devreye aldığı 835 kW gücündeki Gediz GES projesi ile 4,5 MW’a çıkacak.

ESHOT bu sayede toplam elektrik tüketimine denk şekilde yıllık 6 milyon 250 bin kilovat-saat elektriği güneş enerjisi sayesinde karbon emisyonuna neden olmadan üretebilecek ve yatırımın geri dönüş süresinin ardından mevcut fiyatlarla yılda 5 milyon TL olan elektrik maliyetinden de kurtulmuş olacak.

Halihazırda filosunda 20 tam elektrikli otobüs olan ESHOT mevcut santrali ile bu otobüsleri güneş enerjisi kullanarak şarj edebiliyor iken, Genel Müdürlük bu yıl filosuna 20 elektrikli otobüs daha ilave etmeyi hedefliyor.