Eşarj’ın hisse yapısı değişti

E.ON’un da ortağı olduğu Enerjisa Enerji şirketin tüm hisselerini satın aldı

29 Temmuz 2023

Enerjisa Enerji A.Ş. elektrikli araç şarj istasyonu operatörü Eşarj’ın hisselerinin tamamını satın aldığını açıkladı. Açıklamada satın almanın finansal boyutu belirtilmedi.

Enerjisa Enerji 2018 yılında çoğunluk hissesini satın aldığı Eşarj’ın 2021 yılında %14 oranındaki hissesini 42,4 milyon TL karşılığında satın alarak şirketteki hisse oranını %94’e çıkarmıştı.

Ticaret Sicili Gazetesi kayıtlarına göre de geçtiğimiz aralık ayında yapılan sermaye artışı ile Eşarj’ın sermayesi 68,460 milyon TL’ye yükseltilmişti.

Şirkette Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş.’nin %94, Erdal Cem Bahar ve Onur Yıldırım’ın da %3’er oranda payları bulunuyordu.

Bununla birlikte Enerjisa Müşteri Çözümleri’nin hakim ortağı Enerjisa Enerji A.Ş.’nin %40 oranında ortağı olan DD Turkey Holdings S.a.r.l geçtiğimiz mayıs ayında bu hisselerini E.ON International Participations N.V. şirketine devretmişti.

Yıl sonuna kadar 1.000 istasyona ulaşmayı hedefliyor

Şirketin konu ile ilgili açıklamasındaki bilgilere göre Eşarj elektrikli araç şarj istasyonları için son 2 yılda 250 milyon TL’lik yatırım yaptı.

Halihazırda 60’ın üzerinde şehirde, 400’den fazlası yüksek hızlı (DC) olmak üzere 600’ün üzerinde şarj istasyonları bulunan Eşarj, 2023 yılı sonuna kadar 81 ilin her birinde en az 1 yüksek hızlı (DC) olmak üzere toplamda 1.000 istasyon sayısına ulaşmayı hedefliyor.