Erzurum’a Breeam Sertifikalı AVM

Hollanda kökenli gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketi Redevco’nun Erzurum AVM Projesi Türkiye’nin Sertifikalı “ilk” yeşil alışveriş merkezi olacak

9 Temmuz 2009

Hollanda kökenli gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketi Redevco’nun Erzurum Alışveriş Merkezi projesi ”çok iyi” derece ile dünyada uluslararası yeşil bina standardı olan Breeam sertifikası aldı.

Redevco Türkiye’den yapılan açıklamada, bu yılın eylül ayında açılacak olan Erzurum Alışveriş Merkezinin, Türkiye’nin sertifikalı ”ilk” yeşil alışveriş merkezi olduğu ve Breeam sertifikasına sahip ”ilk” binası olma özelliğini taşıdığı belirtildi.

Redevco’nun Erzurum Alışveriş Merkezi açıldıktan sonra, binanın çevresel performansının sürekli iyileştirilmesini garantiye almak üzere ”Breeam in Use” sertifikası için de ayrıca başvuruda bulunacağı kaydedildi.

Redevco Türkiye Teknik Departman Direktörü Harold Reniers de konuya ilişkin değerlendirmesinde, Erzurum Alışveriş Merkezinin kendi enerjisini üreteceğini, kojenerasyon ve absorpsiyonlu soğutma gruplarının kullanımı yoluyla; merkezi ısıtma, soğutma ve elektrik üretimini, Türkiye’deki diğer alışveriş merkezlerinden metre kare başına daha az karbondioksit salımıyla gerçekleştireceklerini bildirdi.

Reniers, bu sistemlerin, enerji maliyetlerinin azalmasıyla zaman içinde kiracılara da yarar sağlayabileceğini ifade etti. (AA)