EPDK’dan İzin Çıkınca Kredi Talebi Arttı

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı EPDK’nın 500 kw altı izni sonrası hareketlilik hakkında Akşam Gazetesine konuştu.

25 Ocak 2011

Akşam / Ayfer Arslan

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer, ‘EPDK geçen ay konutlara ve küçük ölçekli sanayi tesislerine 500 kilovatın altında lisans almadan elektrik üretme izni verdi. Bu nedenle rüzgar türbini kurmak isteyen çok sayıda organize sanayi bölgesi ve sitelerden kredi talebi alıyoruz’ dedi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) vatandaşların, toplu konutların, hastanelerin, üniversitelerin ve küçük ölçekli sanayi tesislerinin lisans almadan rüzgar, güneş ve sudan elektrik üretmesine izin vermesi bankalara da kredilendirmede yeni bir kapı açtı. 2009 yılında EKOkredi ile enerji verimliliğine odaklanan Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı 500 kilovatın altında üretimde lisans zorunluluğunun kaldırılmasının bu yöndeki kredi taleplerini artırdığını açıkladı. Kendi elektriğini üretmek isteyen küçük ölçekli sanayi tesislerinden ve sitelerden yoğun bir şekilde kredi talebi aldıklarını belirten Özciğer, ‘Başvurular her geçen gün artıyor. Son 1.5 yılda EKOkredi ile 260 milyon liralık kredi kullandırdık. Hedefimiz bu kredileri ikiye katlamak. Yeni düzenleme de bu hedefe ulaşmada etkili olacak’ dedi.

Bir rüzgar türbininin kurulum maliyeti 5 bin ila 22 bin euro arasında değişirken, Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer, maliyetin yüzde 100’ünü kredilendirebildiklerini dile getirdi. EPDK’nın yeni düzenlemesinin konutları ve küçük işletmeleri elektrik üretimine teşvik edeceğini belirten Özciğer, ‘Bu konuda çok yoğun kredi talebi alıyoruz. Şu anda bir organize sanayi bölgesinden ve 200 daireli bir bir sitenin kredi başvurusunu inceliyoruz’ diye konuştu.

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Özciğer ile hem EKOkredi’yi hem de bireysel bankacılıktaki son gelişmeleri konuştuk.

– EKOkredi ile kaç kişiye ulaştınız?

1,5 yılda, EKOkredi ile enerji verimliliğine yönelik yatırımlar için  260 milyon TL’nin üzerinde kredi verdik ve bu sayede 12 binden fazla kişiyi enerji tasarrufu ile tanıştırdık. Bu kapsamda, 325 KOBİ, 9 bin 515 bireysel, 2 bin 551 esnaf, çiftçi ve küçük işletme müşterimiz enerji verimliliğinde en uygun kaynağa ulaştı.

– Bu kredi hangi alanlarda kullanılıyor?

Binanın içinde kalorifer sisteminin ısıpay ölçerlerle ayrıştırılmasından tutun da, yatılımına, ısıtma sisteminizin iyileştirilmesinden enerjiyi daha verimli kullanılmasına yönelik bütün yatırımların finansmanında EKOkredi kullanılabiliyor. Sonucunda da Enerji Kimlik Belgeniz çıkartılıyor. Örneğin şu anda gidip enerji verimliliğini sağlayan yatırımları yapmazsanız binanızın derecesi E, D, F olabiliyor. Daha fazla sera gazı salımına sebep oluyorsunuz. Daha çok elektrik, daha çok doğalgaz tüketiyorsunuz.  Binanızın sınıfını A’ya kadar yükselttiğiniz zaman doğaya daha az sera gazı salıp daha düşük fatura ödüyorsunuz. Sırf yalıtım yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Bu krediyle birlikte müşterilerimiz için bir ağaç dikiyoruz. Ayrıca 5 bin liralık ferdi kaza sigortası yapıyoruz.

– Enerji tasarrufunun ekonomi açısından önemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

16 milyonu aşkın konutun yüzde 90’ı yalıtılmamış. Sadece bunları yalıtsak her yıl 10 milyar TL tasarruf sağlanır. Tükettiğimiz enerjinin yüzde 30’u binalarda tüketiliyor. Tükettiğimiz enerjinin yüzde 70’ini ithal ediyoruz. Yani paramızı dışarıya veriyoruz. Dolayısıyla içerdeki enerjimizi daha tasarruflu kullanırsak ekonomimize katkı sağlarız. Daha az sera gazı salarak dünyamızı daha yaşanabilir dünya hale getirebiliriz. Baksanıza mevsimler değişiyor. Ocak ayındayız kar yok, yağmur az. Doğanın dengesini maalesef biz bozduk.

– EPDK’nın yeni düzenlemesi EKOkredi kullanımını nasıl etkiler?

Yeni düzenleme ile 500 kilowatın altında elektrik üretimleri için artık lisans alma zorunluluğu da kalktı. Dolayısıyla siz bir apartmansınız ve ciddi oranda elektrik tüketiyorsunuz. Bulunduğunuz yerde rüzgar alan bir yerse siz oraya bir rüzgar tirbünü kurabiliyorsunuz. Artık devletten elektrik almadan kendi elektriğinizi üretebiliyorsunuz. Bu harika bir olanak! Şimdiden talepler gelmeye başladı. Normal tüketici kredilerimizde yüzde 20-25 büyümek var iken, enerji kredilerini ikiye katlamak istiyoruz.