EPDK’da rüzgar projelerinin finansmanı görüşüldü

Finans ve rüzgar enerjisi sektörü temsilcileri EPDK yetkilileri ile bir araya geldi

24 Eylül 2019

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ev sahipliğinde, EPDK yönetimi ile Türkiye rüzgar enerjisi sektör temsilcileri ile rüzgar enerjisi finansmanında önemli payı olan bankaların temsilcileri bir araya geldiği bir toplantı gerçekleştirildiği bildirildi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından yapılan açıklamaya göre 18 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya EPDK Elektrik Piyasası Daire Başkanı Dr. Refik Tiryaki başkanlık yaparken, EPDK RES Grup Başkanı Mustafa Çelebi ve HES Grup Başkanı Deniz Daştan’ın yanı sıra Termik Grup Başkanı Ertuğrul Yıldız da toplantıda yer aldı.

Toplantıya finans sektörü temsilen Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası, Kuveyt Türk, QNB Finansbank, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası TSKB ve Yapı Kredi Bankası’ndan Üst Düzey Yöneticiler ve Proje Finans Müdürleri katıldı.

Rüzgar enerjisi sektörü de toplantıda TÜREB Başkanı Hakan Yıldırım, TÜREB Yönetim Kurulu üyeleri Güray Erol ve Olcayto Yiğit, TÜREB Genel Koordinatörü Zeynep Aslıhan Yurtsever ve Regülasyon ve Politikalar Müdürü Aytunç Zafer Akça tarafından temsil edildi.

Toplantının gündemini YEKDEM düzenlemesi, EPDK mevzuatı, rüzgar enerjisi yatırımlarının finansmanı etkileyen konu başlıkları, yatırımcıya yansıyan farklı sorunlar, finansman yapıları ve projelerin finanse edilebilirliği artıracak öneriler gibi konu başlıkları oluşturdu.

TÜREB açıklamasına göre toplantı oldukça verimli geçerken, benzer toplantıların gelecek süreçte de periyodik olarak devam etmesi bekleniyor.