Yeşil sertifika yönetmeliği çalışmasında sona geldi

EPDK YEK-G yönetmeliğinin kurul onayından geçtiğini duyurdu

24 Ekim 2020

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Milli Yeşil Sertifika sistemi çalışmalarında sona gelindiğini duyurdu.[1]

Kurum tarafından yayınlanan açıklamada Temmuz ayında görüşe açılan taslak mevzuata ilişkin gelen görüşlerin de incelenmesinin ardından hazırlanan Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti (YEK-G) yönetmeliğinin EPDK’nın onayından geçtiği bildirildi.

Açıklamada Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) tarafından işletilecek piyasanın 2021 yılı Haziran ayında devreye alınmasının planlandığı bildirildi.

Piyasanın devreye girmesi ile elektrik tüketicilerine kullandıkları elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından
üretildiği garanti edecek sertifikalar verilebilecek.

EPİAŞ piyasa üzerinden talep eden üreticiler adına elektronik YEK-G belgesi düzenleyecek ve piyasada bu belgelerin ticareti yapılarak fiyatlar serbestçe belirlenebilecek. Elektrik tüketicileri de üretici firmalardan kullandıkları elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini garanti edecek sertifikalar alabilecekler.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz konu ile ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi;

“Avrupa standartlarına uyumlu olarak üretilecek YEK-G belgeleri, AB’nin ithal ettiği ürünlere karbon salımlarına göre uygulayacağı vergiden muaf olmak veya bu vergilerin etkisini en aza indirmek için ihracatçılarımıza bir çözüm sunabilecek. Özellikle AB’ye ihracat gerçekleştiren ve yüksek miktarda elektrik tüketimi olan firmalarımız ve sanayicimiz için bu belgeler belirleyici olacak. Bu belgelerle, ihracatçılarımız üretim süreçlerinde yenilenebilir enerji kullandıklarını şeffaf bir şekilde kanıtlayabilecek. Ayrıca, bu piyasa sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten yatırımcılar için ilave bir gelir kalemi oluşacak ve yenilenebilire yatırım yapanlar daha fazla kazanacak.”

 


[1] Yeşil sertifika piyasası geliyor