EPDK şarj ağı lisans başvuruları hakkında duyuru yayımladı

Duyuruda başvuru şartları hakkında hatırlatma yapıldı

20 Nisan 2022

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Enerji Dönüşüm Dairesi Başkanlığı “Şarj Ağı İşletmeci Lisansı Başvuruları Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar” başlıklı bir duyuru yayımladı.

Duyuruda lisans başvurularının yalnızca elektronik olarak kabul edileceğinin altı çizilirken, ilgililerin lisans başvurusu yapmadan önce şarj ağında yer alan şarj istasyonlarını uzaktan yönetebilecek, uygunluk durumlarını takip edebilecek, soket yapısı uyumlu her türlü elektrikli araca hizmet verebilecek ve tüm elektrikli araç kullanıcılarından ödeme alabilecek bir şarj ağı yazılımını ve uygulamasını hazırlamaları gerektiği bildirildi.

Bununla birlikte lisans alan tüzel kişiler kurum tarafından ilerleyen dönemde yayımlanacak kılavuz doğrultusunda, lisansları yürürlüğe girdikten sonra en geç bir ay içerisinde şarj istasyonlarına ait coğrafi konum, şarj ünitesi sayıları, güçleri ve tipleri, soket sayıları ve tipleri ile uygunluk durumları, ödeme yöntemi ve şarj hizmeti fiyatı bilgilerini zamanında, güncel, doğru ve eksiksiz olarak Kuruma sunacak bir sistem kurmak zorunda da olacaklar.

Açıklamada mevcut şarj hizmeti veren istasyonların ise Şarj istasyonları Yönetmeliğinin yürürlüğe girdikten sonraki 4 ayın dolduğu 2 Ağustos 2022 tarihine kadar mevzuata uymak zorunda oldukları da hatırlatıldı.

Şarj Ağı İşletmeci Lisansı başvurularında lisans bedeli 300 bin TL olarak belirlenmiş durumda. Bununla birlikte başvuran tüzel kişilerin asgari 4,5 milyon TL sermayeye sahip olmaları gerekiyor.

 


[1] Şarj Ağı İşletmeci Lisansı Başvuruları Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar