EPDK OSB’lerdeki lisanssız yatırımlar için kurul kararı yayınladı

Mahsuplaşma işlemlerinde serbest tüketici haklarını kullanıp kullanmamalarına göre farklı bedeller uygulanacak

9 Ocak 2020

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) OSB katılımcısı veya OSB tüzel kişisi olan lisanssız elektrik üretim yatırımcılarına yönelik bir kurul kararı yayınladı.

Karara göre bu tüketicilere serbest tüketici haklarını kullanıp kullanmalarına göre mahsuplaşma işlemlerinde farklı bedeller uygulanacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan 26 Aralık 2019 tarihli karar uyarınca Son Kaynak Tedarik Tarifesi Tebliği kapsamında yer alan OSB katılımcıları veya OSB tüzel kişileri için mahsuplaşma işlemleri serbest tüketici haklarını kullanmaları halinde “kendi abone gruplarına ait perakende tek zamanlı aktif enerji bedeli” üzerinden, kullanmamaları halinde ise tüketime kadar olan üretim için tebliğ uyarınca belirlenen fiyattan, ihtiyaç fazlası üretim için ise “kendi abone gruplarına ait perakende tek zamanlı aktif enerji bedeli” üzerinden yürütülecek.

Karar uyarınca ayrıca tebliğ kapsamında yapılacak hesaplamalarda EPDK tarafından onaylanan birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM birim maliyeti kullanacak.

Karar buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.