EPDK Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına tepki gösterdi

Kurum basın açıklaması ile “elektriğe çökme vergisi“ ifadesinin haksız suçlama olduğunu söyledi

20 Eylül 2022

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kuruma yönelik yaptığı eleştiriler ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün Elazığ’da gerçekleşen CHP grup toplantısındaki konuşmasında düzenlemede yapılan güncellemeyi “elektriğe çökme vergisi” olarak nitelemesinin haksız bir itham olduğu ve gerçekle hiçbir ilgisinin olmadığı vurgulandı.

Lisanssız elektrik üretim uygulamasının hedefinin, tüketilen enerjinin üretilmesi – yani ihtiyaç duyulan enerjinin – üretilmesi olduğu, bunun yöntem ve kurallarının belli olduğunun altı çizilen açıklamada, bu yolla sağlanan faydanın herhangi bir şirket, kurum ya da kuruluşa değil “bütün tüketicilere” yansıdığı belirtildi. Kurumun açıklamasının devamında şunlar kaydedildi;

Enerji tüketimi olmayan bir kişinin elektrik üretimi yapabilmesinin yöntem ve kuralları da bellidir. Kurumumuzdan lisans alan herkes dilediği kaynaktan elektrik üretimi yapabilme imkanına sahiptir.

Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği incelendiği takdirde hedefin tüketicilere yansıyacak ilave maliyetleri engellemek olduğu ve bu alanda yatırım yapanların önünü açan pek çok uygulamayı barındırdığı görülecektir. EPDK hiçbir yatırımcının ürettiği enerjiye çökmez, ya da yatırımından ötürü cezalandırmaz. Ancak lisanssız elektrik üretimi uygulamasının, kolay yoldan para kazanma yöntemi haline getirilmesine böylelikle gerçek tüketicilerin hakkının yenmesine de müsaade edilmeyecektir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugünkü konuşmasında yapılan uygulamayı eleştirmiş ve ihtiyaç fazlası elektriğin alınmasının başta Anayasa olmak üzere kanun ve uygulamalara aykırı olduğunu savunmuştu.

Lisanssız elektrik üretim mevzuatında 11 Ağustos 2022 tarihinde yapılan değişiklik ile 2019 Mayıs ayı sonrası devreye giren tesislerin ihtiyaç fazlası elektrik satış miktarı, bir önceki yıl tüketimleri ile sınırlandırılmıştı.