EPDK Ağustos’ta 3 lisans verdi, 40 lisansı iptal etti

İptal edilen lisansların 36’sı hidroelektrik projelerinin oldu

17 Eylül 2017

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Ağustos ayında  elektrik üretimi alanında üç yeni lisans sağlarken, 40 projenin ise lisansını iptal etti.

14 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ilana göre EPDK Ağustos ayında Gül Enerji Elektrik Üretim şirketine Almus HES ve Köklüce HES projeleri için 49 yıllığına elektrik üretim lisansı sağladı.

Gülsan Holding şirketi olan Gül Enerji, daha önce Elektrik Üretim A.Ş. mülkiyetinde olan santralleri 29 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilen ihalede 750 milyon 500 bin TL teklifi ile kazanmıştı. Tokat il sınırları içinde yer alan, Almus HES 27 MW, Köklüce HES ise 90 MW kurulu güçlere sahip.

EPDK tarafından lisans sağlanan diğer proje ise Mim Sanayi Kazanları Enerji Üretim A.Ş.’nin Malatya Çöp Gazlaştırma-Yakma Tesisi oldu.

Alakır nehrinde gerçekleşecek iki HES projesinin lisansı iptal edildi

Bununla birlikte EPDK aralarında Antalya’daki Alakır nehri üzerinde inşa edilmesi planlanan her biri 4 MW gücündeki Alakır-1 ve Alakır-2 HES projeleri olmak üzere toplamda 36 hidroelektrik santrali projesinin lisansını iptal etti.

Kurum ayrıca 2 rüzgar enerjisi projesi ve 2 doğal gaz kombine çevrim santrali projesinin de elektrik üretim lisansını iptal etti.