Enterprise Türkiye filosuna 1.000 hibrit Toyota daha kattı

Şirket filosunda en fazla hibrit otomobil olan araç kiralama şirketi oldu

1 Nisan 2019

Dünyanın en büyük araç kiralama şirketi Enterprise Rent-A-Car’ın Türkiye iştiraki Enterprise Türkiye’nin, Toyota’nın Türkiye’de ürettiği yeni nesil Corolla Hybrid modelinden 1.000 adet satın aldığı açıklandı.

Enterprise Türkiye’den konu ile ilgili yapılan açıklamada araçlar Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt ve Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün’ün katıldığı imza töreni ile Enterprise filosuna dahil olduğu bildirildi.

Bu gelişme ile Toyota, bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirdiği en büyük hibrit filo satışını gerçekleştirirken, Enterprise Türkiye de filosunda en fazla çevreci araç bulunduran araç kiralama şirketi oldu.

Açıklamada Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün’ün şu değerlendirmesi yer aldı;

“Dünya genelinde benzinli ve dizel araçların payı hızla azalırken hibrit ve elektrikli araçlara olan talep de aynı hızla artıyor. Kurumsal şirketler, hem karbon ayak izini düşürmek hem de yakıt maliyetlerini azaltmak adına hibrit araçlara daha fazla rağbet gösteriyor. Geçen yıl dünya genelinde 2,1 milyon hibrit ve elektrikli araç satıldı. Özellikle önümüzdeki dönemde bu rakam çok daha hızlı artacak ve Türkiye’de de hibrit ve elektrikli araçlar daha çok tercih edilecek.

Biz de bu kapsamda gerek çevreciliği, gerekse ekonomik yakıt tüketimi açısından daha faydalı olan araçların filomuzda olmasına önem veriyoruz. Bu kapsamda daha önce Toyota C-HR Hybrid modelini araç filomuza dahil etmiştik. 2019 yılında da Türkiye’de üretilmeye başlanan yeni nesil sedan Corolla Hybrid’i filomuza dahil ettik. Bunun ile birlikte söylemek isterim ki Corolla Hybrid ve C-HR Hybrid araçlarımız Türkiye’de üretiliyor olması da bizi ayrıca heyecanlandırıyor. Bu yıl turizmin etkisi ile daha da canlanacak olan araç kiralama sektöründe yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimize daha çevreci ve ekonomik araçlar ile hizmet vermekten mutluluk duyacağız”

Enterprise Türkiye’nin yer aldığı 95 ülkede faaliyet gösteren Enterprise Holdings’in filosundaki araç sayısı 2018 sonu itibari ile 2 milyona ulaşmış, grubun 2018 yılı gelirleri 24,1 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

2014 yılında Gürbaşlar Otomotiv ile hizmetlerine başlayan Enterprise Türkiye’de ise halihazırda 27 ilde 50 ofis ile faaliyet gösteriyor.