“Enerjiyi yerin altında değil, yerin üstünde aramalıyız”

Smart Energy CEO’su Halil Demirdağ yeşil enerjilerin artık pahalı bir alternatif olmadığını söyledi

28 Aralık 2017

Güneş enerjisi alanında faaliyet göstermeye 2009 yılında Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan’da güneş enerjisi santralleri kurarak başlayan, bu yıl da Gebze’de bir güneş paneli üretimine başlayan Smart Energy’nin CEO’su Halil Demirdağ güneş enerjisinin Türkiye ekonomisi açısından taşıdığı öneme yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Demirdağ Türkiye’de kurulu 1 MW gücünde bir güneş enerjisi santralinin gerçekleştirdiği elektrik üretiminin mevcut emtia fiyatları ile yıllık olarak 100 bin dolara kadar bir kaynağın yurt dışına çıkmasını engelleyebildiğine dikkat çekti.

Demirdağ açıklamasında şunları kaydetti;

”Bugün tüm dünyada yenilenebilir kaynaklar giderek daha rekabetçi bir seçenek olarak öne çıkıyor. Yeşil enerji artık pahalı bir alternatif değil. Kendi petrolünü, kendi doğalgazını kendi çıkaran Suudi Arabistan gibi ülkeler bile elektriklerini artık güneş enerjisinden elde etme yoluna gidiyor. Bir taraftan yenilenebilir enerji teknolojisini üreten makineler gelişiyor ve ucuzluyor, diğer taraftan o makinelerin ürettiği teknolojiler daha verimli hale geliyor. Eskiden 1.000 MW’lık bir güneş paneli hücre fabrikası kurmak için milyar dolarlardan bahsedilirken, günümüzde bunun onda biri kadar yatırımlarla söz konusu üretim düzeyine ulaşılabiliyor. Güneş, zamanla hücre üretimiyle, wafer üretimiyle, ingot üretimiyle, neredeyse tamamen Türkiye’de üretilebilen bir enerji kaynağı haline gelebilecek. Böylece biz de hiç kimseye bağımlı olmadan kendi elektriğimizi üretip o elektrikle şarj edeceğimiz arabalarla, hatta belki dronelarla bir yerlere gidebilen nesiller için altyapı hazırlamış olacağız. Kaynaklarımızı en etkin şekilde kullanarak bu şansımızı değerlendirmeliyiz.”

Smart Energy’nin güneş enerjisi sanayisi alanındaki faaliyetlerinden de bahseden Demirdağ, dünyanın en büyük 500 firmasından biri olan Çin merkezli SINOMACH’ın enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketi SUMEC’i stratejik ortak olarak Türkiye’ye getirip, Phono Solar markası ile güneş paneli üretimine başladıklarını söyledi.

Halil Demirdağ sözlerini şu şekilde sürdürdü;

”Fabrikamızın ilk etapta 400 MWp’lik kısmını devreye aldık. Çok yakın gelecekte de 1.200MWp’lik tam kapasite ile üretime geçeceğiz. Bu da Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük panel üreticisi olacağımız anlamına geliyor. Hedefimiz, ‘Türk Malı’ güneş panellerini dünyaya ihraç etmek. Attığımız bu ilk adımın devamı gelecek. Güneş hücrelerini de Türkiye’de üretmeyi hedefliyoruz. Yatırımcı olarak bundan sonra da GES kurulumlarımız ile yeşil enerjiden elektrik üretimi yaparken, panel tarafında da hücreden aşağı inerek wafer ve ingot üretimine gidip, dikey entegrasyonunu tamamlamış bir firma olmayı hedefliyoruz.”