“Enerjisi Bitmeyen Mühendis Kadınlar” paneli düzenlendi

Panel Zorlu Enerji ile Turkish Women in Renewables and Energy (TWRE) işbirliği ile düzenlendi

8 Temmuz 2021

Zorlu Enerji ile Turkish Women in Renewables and Energy (TWRE) işbirliği ile Dünya Kadın Mühendisler Günü’nde “Enerjisi Bitmeyen Mühendis Kadınlar” paneli düzenlendi.

TWRE Kurucu Başkanı Sedef Budak moderatörlüğünde düzenlenen panelde CIGRE Women in Engineering Yönetim Kurulu Temsilcisi Dilek Gürsu, MÜKAD Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Züleyha Özcan, Akademisyen, Girişimci Dr. Duygu Erten ve Zorlu Enerji Proje Yöneticisi Seher Kahraman katıldı.

Panelde, kadınların her meslekte uzmanlaşması için önünün açılması ve teşvik edilmesinin önemi konuşulurken, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve mesleklerin cinsiyetten bağımsız olmasının sürdürülebilir bir toplumun ön koşulunun olduğuna dikkat çekildi.

TWRE Kurucu Başkanı Sedef Budak kadınların iş gücü piyasasındaki bugünkü konumlarına birçok mücadelenin neticesinde geldiklerini, bununla birlikte kadınların mesleki ayrımcılığa en fazla maruz kaldığı sektörlerden birinin ise mühendislik olduğunu söyledi.

CIGRE Women in Engineering Yönetim Kurulu Temsilcisi, Dilek Gürsu da konuşmasında politika, akademi ve özel sektörde güçlü kadın rollerinin, bilim ve mühendislik alanında kadın istihdamını yükselteceğine dikkat çekerken, farklı bakış açısına sahip kadın mühendislerin özel şirketlerde ve kamuda desteklenmelerinin ülkemizde güçlü kadın rol modelleri ortaya çıkaracağını belirtti.

MÜKAD Mimar ve Mühendis Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Züleyha Özcan da toplumsal cinsiyet eşitliğinin tüm dünyanın sorunu olduğunu, bunu dikkate alarak ilerleyen ülkelerin ekonomilerinde ciddi bir büyüme yaşadığını ifade etti.
Akademisyen, Girişimci Dr. Duygu Erten ise sektörde mühendisler kadar ara elemanlara da ihtiyaç olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Çocukların yeteneklerini genç yaşta keşfederek, yapacağımız doğru yönlendirmeyle iyi teknikerler yetiştirmeliyiz. Böylelikle ülkemizin yenilenebilir enerji teknolojilerinde ihtiyaç duyacağı ara eleman istihdamına da katkıda bulunmuş oluruz.”

“Zorlu Enerji olarak fırsat eşitliğini hayata geçirmek için çalışıyoruz”

Panelist olarak yer alan Zorlu Enerji Proje Yöneticisi Seher Kahraman Akıllı Hayat 2030 yaklaşımı doğrultusunda Zorlu Enerji’nin Eşit Bir Hayat programını uygulamaya aldığını ve bu programla şirket içi kadın istihdamının her geçen gün daha da arttırdığını paylaşırken, panelin kapanış konuşmasını yapan Zorlu Enerji Kurumsal İletişim Grup Müdürü Funda Küçükosmanoğlu da şunları kaydetti;

“Sürdürülebilirliğin temelinde olmazsa olmaz çalışanımız yer alıyor. Bu nedenle fırsat eşitliğini sadece kadın istihdamı ve kariyer yönetimi alanında değil, işimizin tamamında hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.