Enerjisa Üretim Erciyes RES için Nordex ile sözleşme imzaladı

Projede 5,7 MW gücünde olacak Nordex N163 rüzgâr türbinleri kullanılacak

17 Kasım 2021

Enerjisa Üretim yeni rüzgâr enerjisi santrali yatırımı için rüzgâr türbini üreticisi Nordex ile türbin tedariği ve bakım sözleşmesi imzaladı.

Enerjisa Üretim’in 2025’e kadar devam edecek ve tamamen yenilenebilir enerji projelerini hayata geçireceği ikinci yatırım döneminin ilk projesi olacak Erciyes Rüzgâr Enerjisi Santrali projesi yaklaşık 70 milyon dolar yatırım ile Kayseri’de hayata geçecek.

Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamaya göre 2022 sonuna kadar devreye girmesi planlanan 65 MW gücündeki projede 5,7 MW gücündeki 12 adet Nordex N163 modelli rüzgâr türbinleri kullanılacak.

Proje bu özelliği ile Türkiye’nin en büyük rotor çaplı türbinlerin kullanıldığı rüzgâr enerjisi yatırımı olma ünvanına sahip olacak.

Bununla birlikte türbinler aynı zamanda yüksek emre amadelik hedefi doğrultusunda soğuk iklim koşulları göz önüne alınarak ‘’Cold Climate Version’’ olma özelliğine de sahip olacak.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl konu ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi paylaştı;

“Enerjisa Üretim olarak yatırımlarımıza öncelikli hedefimiz olan yenilenebilir enerji alanında devam etmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni yola çıktığımız yenilenebilir enerji ile büyüme hamlemizin ilk adımı olan 65 MW kurulu güce sahip Erciyes RES projemizin hayata geçmesi ile toplam kurulu gücümüzü 3.672 MW’a çıkartacağız. Böylece, Türkiye’nin lider yenilenebilir portföyüne sahip elektrik üreticisi olma özelliğimizi, arttırdığımız kapasitemizle sürdürmeye devam edeceğiz. Projemizde teknoloji olarak 5,7 MW kurulu güce sahip Nordex N163 türbinleri seçildi. Erciyes RES işletmeye geçtiğinde Türkiye’nin en büyük rotor çaplı türbin modeli olacak. Rüzgar türbini teknolojisindeki verimlilik ve üretim kapasitesindeki artışlar hem bu projemiz hem de yatırımına hazırlandığımız YEKA projeleri için son derece sevindirici.

Dijital bir enerji üretim şirketi olma hedefimizden hareketle daha önce hayata geçirdiğimiz İstanbul Ataşehir’deki merkez ofisimizde bulunan merkezi kontrol odamız Senkron ile halihazırda tüm hidroelektrik santrallerimizin işletmesini, tüm rüzgar, güneş ve termik santrallerimizin de izlemesini yapabiliyoruz. Devreye alınmasının ardından Erciyes RES’in de kontrolünü ve kullanılacak ileri veri analitiği teknikleriyle performans takibini Senkron Merkezi İşletme Odamızdan yapabileceğiz. Yatırımlarımıza devam ederken bizlerden desteğini esirgemeyen hissedarlarımız Sabancı Holding ve E.ON’a ve paydaşlarımıza ve yeni yolculuğumuzda bizimle birlikte olan Nordex Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz.’’

Nordex Türkiye Genel Müdürü Habib Babacan ise şunları kaydetti;

“Enerjisa Üretim, Türkiye elektrik piyasasının en önemli lider oyuncularının başında geliyor. Yatırımlarına rüzgar projesiyle devam ediyor olması bizler için memnuniyet verici. Erciyes Projesi’yle Enerjisa Üretim ile ilk iş birliğimize başlıyoruz. Bu birliktelik, Enerjisa Üretim ile başlayacak ve sonrasında devam ettirmek istediğimiz uzun dönemli iş birliğimiz açısından bizler için çok önemli. Bu sebeple, Enerjisa Üretim’in de desteğiyle, Nordex Türkiye olarak projeyi başarılı bitirebilmek için gerekli tüm gayreti göstereceğiz. Sözleşme dönemindeki meşakkatli ve özverili çalışmalarından dolayı gerek Enerjisa Üretim tarafındaki gerekse Nordex Türkiye tarafındaki tüm çalışma arkadaşlarıma gönülden teşekkür ederim.

Erciyes Projesi’nin hayırlı olmasını temenni eder; Enerjisa Üretim’e, Nordex’e olan güvenlerinden dolayı tekrar teşekkür ederim.