Enerjisa Üretim 650 milyon Avro kaynak sağladı

Enerjisa Üretim CEO’su Bayçöl: YEKA ihalesi ile portföyümüzü 4.107 MW’a çıkarma şansı yakaladık

25 Eylül 2020

Enerjisa Üretim’in yedi ayrı banka “Sürdürülebilirlikle Bağlantılı Kredi Sözleşmesi” imzaladığını açıkladı.

Açıklamaya göre şirket toplamda 650 milyon Avro tutarındaki finansman anlaşmasını Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası, HSBC, ING, TEB ve İşbank AG ile imzaladı.

Sözleşme kapsamında Enerjisa Üretim’in portföyündeki yenilenebilir enerji yatırım payını önemli oranda artırması ve cinsiyet eşitliğinde de uluslararası ölçekte en iyi standartlara da çıkmak için çalışması gerekecek.

Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl konu ile ilgili açıklamasında şunları kaydetti;

Geçtiğimiz yıl ikincisi yapılan Rüzgâr Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinde, projelerimizle 500 MW’lık kapasite kazandık. Aydın ve Çanakkale bölgelerine yapacağımız rüzgâr santralleri yatırımlarıyla, toplam üretim kapasitemizi 4.107 MW’a yükseltme ve portföyümüzdeki yeşil yatırımların payını çok daha yukarılara çekme potansiyelini yakaladık. Enerjisa Üretim olarak hem bu yükseliş ivmesini devam ettirmek hem de bizim için stratejik önceliklerimizden biri olan yenilebilir alanda yeni yatırımlar gerçekleştirmek en önemli önceliklerimiz arasında. 7 banka ile imzaladığımız Türkiye’nin en büyük Sürdürülebilirlikle Bağlantılı Kredi Sözleşmesi, bu potansiyeli hayata geçirmemize destek olacak. Yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza, tüm paydaşlarımıza güven vererek ‘sürdürülebilir değer yaratma amacımızla’ devam edeceğiz.

Enerjisa Üretim’in portföyünde halihazırda 1.350 MW gücünde 12 hidroelektrik, 212 MW gücünde 3 rüzgar, 9 MW gücünde 2 güneş enerjisi, 1.583 MW gücünde 3 doğal gaz kombine çevrim ve 450 MW gücünde 1 yerli linyit santrali olmak üzere toplamda 3.604 MW güce sahip 21 santral bulunuyor.

Bununla birlikte şirket 31 Mayıs 2019 tarihinde yapılan YEKA RES-2 yarışmasında iki ayrı bölgede 250 MW’lılk toplamda 500 MW’lık kapasite hakkı elde etmişti.

Şirket Aydın bölgesini 4,56 ABD Dolar-sent/kWh, Çanakkale bölgesini ise 3,67 ABD Dolar-sent/kWh teklifi ile kazanmıştı.