Enerjisa “Enerjimi Koruyorum” uygulamasını güncelledi

Şirket marka stratejisi doğrultusunda enerji verimliliği iletişim çalışmalarını sürdürüyor

13 Aralık 2020

Enerjisa ilkokul çağındaki çocuklara yönelik olarak geliştirdiği “Enerjimi Koruyorum”[1] mobil oyununda kapsamlı bir güncelleme yaptığını duyurdu.

Şirketin açıklamasına göre uygulamanın ara yüzü, oyun haritası ve içeriği, çocukların pandemi döneminde evde vakit geçirme sürelerinin artması da düşünülerek güncellendi. Bununla birlikte uygulamanın günlük kullanım süresi çocukların dijital bağımlılıktan korunması amacı ile günde 1 saat ile sınırlandırıldı.

İlkokul çağındaki çocukların enerji verimliliği alanındaki farkındalıklarının artmasını amaçlayan uygulamada çocuklar kendi özel karakterlerini oluşturarak bu karakter aracılığıyla itfaiye, kurum, konut, pazar yeri ve market gibi tüm kent öğelerini bir araya getirerek şehir kurabiliyor ve kurdukları bu şehrin enerji kaynaklarını yönetebiliyorlar. Uygulamanın soru – cevap bölümleri ile de çocukların enerji tasarrufu konusunda bilgilenmesi amaçlanıyor.

Açıklamada uygulamanın sosyal medya kanalları ve dijital aplikasyonların Türkiye’deki ilkokul çağındaki çocukların iklim değişikliği, küresel ısınma ve enerji tasarrufu gibi konularında bilgi edinmelerinde en geride kaldığını gösteren bir anket çalışmasının sonucunda geliştirilmeye karar verildiğinin de altı çizildi.

 

 

1 milyon çocuğa ulaşmak hedefleniyor

Enerjisa 2010 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokol sonrasında 1 milyon çocuğa ulaşma hedefi ile başladığı “Enerji Verimliliği Eğitimleri” sosyal sorumluluk projesi kapsamında 2018 yılı itibarıyla eğitim programları ve tiyatro oyunları ile sorumluluk bölgelerindeki toplam 14 ilde, 580 okulda, 330 gönüllü ile 250 binden fazla ilkokul öğrencisine ulaşmıştı.

Proje kapsamında Enerjisa çalışanları olan “Enerjik Gönüller” tarafından çocuklara eğitim verilirken, 7-11 yaş aralığındaki çocuklar için de “Küsmesin Yıldızlar” isminde bir tiyatro oyunu sergilendi.

Enerji verimliliği iletişimi şirketin marka farkındalığını yükseltiyor

Enerjisa’nın 2018 yılı Faaliyet Raporu’ndaki bilgilere göre şirketin “Enerjimi Koruyorum” dahil olmak üzere enerji verimliliği alanında gerçekleştirdiği iletişim çalışmaları şirketin 2015 Nisan ayında %22 seviyesinde olan marka farkındalık skorunun 2018 Ocak ayında %97’e yükselmesini sağlamıştı.[2]

Rapordaki ilgili bölüm şu şekilde;

Enerjisa marka yatırımının temel amaçları piyasadaki en yüksek farkındalık ve imaj seviyesine sahip olmak, müşterilerin anlayışını “müşterilerini önemseyen ve onlara değer yaratan bir marka” olarak şekillendirmek ve güvenilir ve yenilikçi bir marka olarak algılanmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda Şirket uzun dönemli bir marka stratejisi belirlemiş ve bu stratejiyi uygulamaya başlamıştır. Günümüzde enerji kaynaklarının sürdürülebilirliği için önemli bir konu olan enerji verimliliği konusunda bilinç ve farkındalık yaratmayı hedefleyen “Enerjini Koru” hareketi stratejinin önemli bir bacağını oluşturmaktadır. Proje, ulusal çapta hem geleneksel hem de dijital mecraları kapsayan bir iletişimle, 2016 yılından bugüne kadar devam etmektedir.

Bu iletişim ve marka yatırımlarının sonucunda, Enerjisa Marka Bilinirliği Araştırmaları’na göre Enerjisa markasının ilk akla gelen marka farkındalık skoru Nisan 2015’teki %22 seviyesinden Ocak 2018’de %85’e, spontane farkındalık skoru ise Nisan 2015’teki %47 seviyesinden Ocak 2018’de %97’ye yükselmiştir.


[1] enerjimikoruyorum.com

[2] Enerjisa 2018 Faaliyet Raporu