Enerjisa Enerji TOBB ETÜ ile Enerji Performans Modeli anlaşması imzaladı

Hastane LED aydınlatma ile yılda 200 bin TL’nin üzerinde tasarruf sağlayacak

28 Ağustos 2019

Enerjisa Enerji, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Hastanesi ile Enerji Performans Modeli geliştirme anlaşması imzaladı.

Anlaşma 28 Ağustos 2019 günü TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun şahitliğinde imzalandı.

LED aydınlatma ile aydınlatma kaynaklı enerji tüketimlerinin azaltılması projesi kapsamında Enerjisa Enerji hastanedeki eski aydınlatma ürünlerinin yeni ve yüksek verimli LED Aydınlatma ürünleri ile değiştirecek ve beş yıllık kontrat süresince bakımını gerçekleştirecek.

TOBB tarafından yapılan açıklamaya göre çalışma ile TOBB ETÜ Hastanesinin yıllık olarak elektrik tüketimi 677 bin kWh, elektrik tüketim maliyeti ise güncel fiyatlar ile 207 bin TL azalacak.

Açıklamada yapılan yatırımın finansal boyutu hakkında bilgi verilmez iken, sağlanan tasarruf sayesinde yatırımın kontrat süresi içinde kendini amorti edeceği bildirildi. Bununla birlikte kullanılan ekipman yatırım sonunda hastanede kalacak ve ekipmanın ekonomik ömrü sözleşme süresinden daha uzun olduğu için, hastanenin sağladığı tasarruf sözleşme süresinden sonra da devam edecek.

Enerjisa Enerji CEO’su Ziya Erdem açıklamada şu değerlendirmede bulundu;

“Enerji sektöründeki müşteri ihtiyaçları ve beklentileri, diğer sektörlerde de olduğu gibi hızlı bir değişim içerisinde. Biz de Enerjisa Enerji olarak bu değişimin gerekliliklerini yerine getirmek için her müşteri segmentinin ihtiyacına özel çözüm ve servislerle hem müşterilerde hem de sektörde fark yaratan deneyimler sunan bir şirket olmayı hedefliyoruz. Enerji Performans Modelini de hem bu amaca hizmet etmesi, hem de ülkemizin ve sektörümüzün en öncelikli konularından biri olan enerji tasarrufu alanında değer yaratması açısından çok önemli buluyorum. Yapılan işbirliğinin Enerjisa ve TOBB ETÜ Hastanesi açısından hayırlı olmasını diliyorum”