Enerji Verimsizliği Buzdolaplarında Başlıyor

Beyaz eşya sektörü konutların enerji verimsizliğine dikkat çekti

6 Ocak 2012

Beyaz Eşya Sanayicileri derneği tarafından Ankara’da düzenlenen,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katıldığı  ”Beyaz Eşyada Enerji Verimliliği İçin Verimli İşbirliği” başlıklı olarak düzenlenen toplantıda önemli açıklamalarda bulunuldu.

Toplantıda konuşan Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (Türkbesd) Başkanı Özcan Aydilek, Türkiye’deki elektrik tüketiminin yüzde 12’sinin beyaz eşyalarca yapıldığını söylerken, 24 saat aralıksız çalışan buzdolaplarının yıllık enerji tüketiminin 17 milyar kWh olduğunu söyledi. Özdilek’e göre Türkiye’deki 24 milyon buzdolabının 15 milyonunun düşük enerji verimliliğe sahip olduğunu söylerken, bunların A+ ürünler ile değiştirilecek olursa Keban Barajı, A++ ürünler ile değiştirilecek olursa Atatürk Barajı, A+++ ürünler ile değiştirilirse 2 Keban barajı kadar tasarruf sağlanabileceğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise Enerji Verimliliği Kanunu ile toplumda enerji verimliliği kültürünün yerleşmesi için bakanlığın çalışmalarını hızlandırdığını söyledi. Sanayiden konutlara, ve tarımdan sokak aydınlatmalarına kadar enerji tasarrufu konusunda geniş bir paket hazırladıklarını söylerken bu paketi önce Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a, sonra da Sayın Başbakan’a arz edeceklerini ve ardından paketin şekilleneceğini söyledi.

Yıldız, bu yılın ikinci yarısından itibaren sadece A ve üzeri verimliliğe sahip beyaz eşyaların satılabileceğini söylerken, Türkiye’deki evlerde bulunan yaklaşık 15 milyon beyaz eşyanın A etiket sınıfı altı dolayısı ile çok enerji tüketen eşyalar olduğuna dikkat çekti. Bakan Yıldız Türkbesd ile kurgulayacakları bir kampanya ile bu durumun değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu ise Enerji Bakanlığı’nın enerji verimli ürünlerin yaygınlaştırılmasıyla ilgili kampanyasına destek kapsamında yüzde 50-60 düzeyinde enerji verimliliği özelliğine sahip buzdolabı, çamaşır makinesi, kurutma makinesi ve klimalarda bin 300 liraya varan indirim yapacaklarını söyledi.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül ise Vestel’in projeye destek olmak amacıyla yürüttüğü kampanya ile enerji verimli çamaşır makineleri ve buzdolapları satışında yüzde 10, bulaşık makinesi satışlarında ise yüzde 7 artış yakaladıklarını, kampanyayı ocak sonuna kadar uzatmayı planladıklarını açıkladı.

BSH İcra Kurulu üyesi Ronald Grunberg ise konuşmasında verimsiz beyaz eşyaların verimli beyaz eşyalarla değişiminin 8-10 yıllık bir süreç alabileceğini, bu dönüşümün sonunda ise tüketicilerin yılda 1 milyar dolarlık tasarruf sağlayabileceğini söyledi.

İndesit Satış Direktörü Turgay Dağ, bakanlığın projesine destek vermek için ocak ayı boyunca tüm ürünlerde indirim kampanyası düzenleyecekleri bilgisini verdi.

Candy Grup Satış Direktörü Engin Özsayın, kampanya çerçevesinde A sınıfı çamaşır ve kurutma makinelerini bu ay yüzde 40 oranında indirimli olarak piyasaya sunacaklarını ifade etti.