”Enerji Sorununun Sürdürülebilir Şekilde Çözülmesi Lazım”

BM Genel Sekreteri; enerji fakirliğini bitirmek enerji çözümünün sadece yarısı.

17 Ocak 2012

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenen Dünya Geleceğin Enerjisi Zirvesi’nin açılışında konuşan BM Genel Sekreteri, ‘Yaygın enerji fakirliği halen milyonları karanlığa ve hastalıklara sürüklüyor ve eğitim adına kaçırılmış fırsatlara yol açıyor. Bugün dünyada beş kişiden birinin modern elektriğe ulaşım imkanı bulunmuyor.’ dedi.

Ban Ki-Moon, üç milyar kişinin enerji ihtiyacı için odun, çöp ve kömüre bağlı olmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı. BM Genel Sekreteri ayrıca enerji fakirliğini bitirmenin enerji çözümünün sadece yarısı olduğunu ve diğer yarısının ise sera gazı salımlarının azaltılmasıyla ilgili olduğunu sözlerine ekledi.

‘Gezegenimiz ısınıyor ve bu küresel termostatı aşağı çekmemiz gerekiyor’ diyen üst düzey diplomat, iklimde meydana gelebilecek tehlikeli değişimlerin engellenebilmesi için sera gazı salımlarının 2050’ye kadar yarıya indirilmesi gerektiğini hatırlattı.

Dört gün sürecek enerji zirvesinin açılışına BAE’li üst düzey yetkililerin yanısıra Güney Kore başbakanı Kim Hwang-sik ve Çin Başbakanı Wen Jiabao da katıldı.