Enerji Sektöründe Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Raporu’nun ikinci sayısı için çalışmalar başladı

YEYKAD çalışmada kullanılacak verilerin derlenmesi için anket çalışması başlattı

13 Kasım 2023

Yeşil Yakalı Kadınlar Derneği (YEYKAD) geçtiğimiz yıl yayımladığı “Enerji Sektöründe Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Raporu” çalışmasının ikincisinin hazırlık çalışmaları kapsamında bir anket yayınladı.

YEYKAD Başkanı Sedef Budak konu ile ilgili açıklamasında kurulu gücün her yıl kademeli olarak arttığı Türkiye’de aynı zamanda enerji sektörüne ilgi duyan ve bu doğrultuda temel bilimler, teknoloji, mühendislik, matematik ve diğer bölümlerden mezun olmuş binlerce genç kadın iş gücünün bulunduğunun altını çizerken, çalışma ile bu potansiyelin enerji sektöründe doğru değerlendirip değerlendirilmediğini anlamak ve Türkiye özelinde reel istihdam rakamlarına ulaşmanın amaçlandığını bildirdi.

Budak çalışmanın en zorlayıcı kısmının veri toplanması olduğuna vurgu yaparken, enerji sektörü temsilcilerinden anketi doldurmalarını ve çalıştıkları şirketlerdeki iş arkadaşları ile veya çalışanları ile paylaşması konusunda ivedi destek beklediklerini kaydetti.

Sedef Budak iklim krizi ile mücadele ve yeşil dönüşüm kadın ve erkek aklının bir arada kullanılması ile mümkün olacağını da sözlerine ekledi.

“Enerji Sektöründe Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Raporu” çalışmasının ilki geçtiğimiz yıl Alman İş Birliği Ajansı desteği ile, REMI projesi kapsamında Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Ağı uzman üyeleri ve akademisyenler ile hazırlanmıştı.[1]

Raporun ikincisi ise bu yıl Türk Alman Enerji Partnerliği desteği ile hazırlanmaya başlandı.

Ankete buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Anket 20 Kasım 2023 tarihine kadar açık kalacak.

 


[1] Enerji Sektöründe Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Raporu