Enerji depolama ile güneş baz yük kaynağına dönüşecek

Ağustos ayında düzenlenecek Solar+Storage NX Fuarı ile NextGen E-Mobility + Charge fuarının basın toplantısı düzenlendi

28 Nisan 2023

31 Ağustos – 2 Eylül 2023 tarihlerinde İstanbul’da eş zamanlı olarak ve ilk defa düzenlenecek Solar+Storage NX Fuarı ile NextGen E-Mobility + Charge Fuarı ve Zirvesi organizasyonları kapsamında İstanbul’da bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED), Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD)’ın destekleri ile Solis Fuarcılık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. tarafından düzenlenecek etkinliklerin toplantısına GENSED Başkanı Halil Demirdağ, GENSED As Başkanı Tolga Murat Özdemir, TEHAD Başkanı Berkan Bayram, Solis Fuarcılık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Feraye Gürel ile sektör temsilcileri katıldı.

Halil Demirdağ: “Artık alternatif olan fosil yakıtlar”

GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ toplantının açılışında yaptığı konuşmada güneş enerjisinden elektrik üretim maliyetinin geldiği nokta ve depolama teknolojilerinin enerji sektörünün tamamında yarattığı dönüşüme dikkat çekti.

Halihazırda güneşin en ucuz elektrik üretim kaynağı haline geldiğini vurgulayan Demirdağ, daha önce güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının “alternatif enerji” olarak tanımlandığını hatırlatırken, günümüzde ise fosil yakıtların alternatif enerji kaynağı olarak görülmeye başlandığını ifade etti.

GENSED Başkanı Demirdağ Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ön lisansların verilmekte olduğu depolamalı santral projelerinin enerji sektöründe 30 milyar dolar düzeyinde bir yatırımın önünü açacağına vurgu yaparken, konuşmasının devamında enerji depolama teknolojilerinin, elektrikli araçlarla birleşmesi ile de otomobilleri elektrik kesintisi durumunda evlerin jeneratörü haline getirme gibi önemli değişiklikler sağlayacağının da altını çizdi.

Tolga Murat Özdemir: “Enerji depolama yatırımları yenilenebilir enerjide sürdürülebilir gelişiminin garantisi

GENSED As Başkanı Tolga Murat Özdemir‘de toplantıda yaptığı konuşmada enerji depolama yatırımlarının küresel karbon nötr hedeflerine ulaşma açısından sahip olduğu kritik öneme dikkat çekti.

Konuşmasında iklim değişikliğinin geldiği noktanın karbonsuz elektrik üretiminin önemini hayati bir noktaya çıkardığına vurgu yapan Özdemir yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı küresel elektrik üretim kapasitesinin çok hızlı bir şekilde katlanarak artması gerektiğine dikkat çekti.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan 2030 yılı Karbon Nötr Senaryosu’na göre halihazırda 2022 sonu itibarıyla 1.000 GW düzeyinde olan küresel güneş enerjisi gücünün 7 yıl içinde 5.000 GW’a, rüzgâr enerjisi gücünün ise 3.000 GW’a ulaşmasının gerektiğini gösterdiğini ifade eden Tolga Murat Özdemir, bu hedefe ancak kurulu güç yatırımları ile paralel olarak enerji depolama yatırımlarının da yapılması ile ulaşılabileceğini söyledi.

Halihazırda dünyadaki 2.000 GW düzeyindeki yenilenebilir enerji gücüne karşılık devredeki depolama kapasitesinin 43 GW/91GWh düzeyinde kaldığını söyleyen Özdemir, karbon nötr hedefleri kapsamında rüzgâr ve güneşte ulaşılması gereken güce paralel olarak enerji depolama kapasitesinin de 2.400 GWh düzeyine ulaşmasının gerektiğini kaydetti.

Enerji depolama yatırımlarını yenilenebilir enerjilerin sürdürülebilir gelişiminin garantisi olarak tanımlayan Özdemir, aynı zamanda batarya teknolojilerinin frekans kontrolünü sayesinde, şebekeleri dalgalanmalara karşı hızlı tepki verebilecek “akıllı şebekeler” haline getirebildiğinin de altını çizdi.

Türkiye özelinde de EPDK’nın 30 GWh’lik bir yatırım için ön lisansları vermeye başladığının önemine de dikkat çeken Tolga Murat Özdemir, mevcut rüzgâr ve güneş yatırımlarına enerji depolama birimlerinin de ilave edilmeye başlaması ile sektörde yeni bir dönem başlayacağına vurgu yaptı.

Konuşmasında güneş enerjisi yatırımları alanında da Türkiye’nin son yıllarda çok önemli ilerleme kaydettiğini dile getiren GENSED As Başkanı Özdemir, sektörde bazı dertler olmak ile birlikte mevzuat açısından çok önemli ilerlemeler kazandığını, sektörün gerek sanayi gerekse tecrübe gibi alanlarda bedeli ödenmiş şekilde çok önemli gelişim gösterdiğini bununla birlikte sektörün daha fazla gelişimi için iki ana gereğin istikrar ve finansman olduğunu sözlerine ekledi.

Berkan Bayram: “Büyük bir ekosistem oluşacak.”

TEHAD Başkanı Berkan Bayram da toplantıda elektrikli otomobil satış ve şarj istasyonlarının küresel ve yerel görünüm hakkında güncel verileri paylaşırken, bu alanlarda görülecek hızlı ve kapsamlı gelişime dikkat çekti.

Konuşmasında elektrikli araçlar, şarj istasyonu, güneş enerjisi kurulumları, bataryalar gibi bir çok alanı kapsayan büyük bir ekosistemin geliştiğini ve büyük bir iş hacmi oluştuğuna dikkat çeken Bayram, Türkiye’de halihazırda 17 bin civarında olan elektrikli otomobil sayısının 2030 yılına gelindiğinde 1 milyon adede ulaşmasının hedeflendiğini hatırlatırken, oluşacak bu ekosistemin yeni teknolojiler alanında 1,5 milyona yakın bir istihdamın oluşmasını sağlayacağını söyledi.

Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonlarının yaygınlaşmasında önemli gelişme yaşandığına da dikkat çeken Berkan Bayram, şu an itibarıyla 81 ilde birbirlerini tamamlayan kilometrelerde şarj noktaları bulunduğunun altını çizdi.

Bununla birlikte konvansiyonel araçlardan elektrikli otomobillere geçiş sürecinde tüketicilerin bocalama yaşayabileceğini dile getiren Berkan Bayram toplumun elektrikli araçlarla ne kadar çok karşılaşırsa ve deneyimleme şansına ulaşırsa bu araçlara o kadar hızlı geçiş yapacağını söyledi.

Feraye Gürel: “51’i aşkın ülkeden 10 binden fazla ziyaretçi bekliyoruz”

Toplantıda İlk kez düzenlenecek fuarlar ve zirve hakkında bilgi veren Solis Fuarcılık ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Feraye Gürel, Solar+Storage NX’de 12 ülkeden 100’ün üzerinde katılımcı firmanın yer alacağını ve fuara 51’i aşkın ülkeden 10 binden fazla ziyaretçi katılımı beklediklerini söylerken, NextGen E-Mobility + Charge Fuarı ve Zirvesi’nde de 70’in üzerinde katılımcı firmanın yer alacağını ve zirve kapsamında gerçekleşecek 20’den fazla oturumda, 50’yi aşkın elektrikli araç sektörünün lider ve uzman isimleri konuşmacı olacağını ayrıca otomobil sektörünün başarılı kadın temsilcilerinin de konferansta yer alacağını söyledi.