Enerji Altyapısı Modernizasyonuna 8.1 Milyar Dolarlık Yatırım

Obama ABD hükümetinin ülkesindeki enerji altyapısını güçlendirecek projelere 3.4 milyar dolar bağışlayacağını açıkladı

28 Ekim 2009

ABD hükümeti’nin ABD’nin enerji altyapısını güçlendirmek ve modernize etmek için enerji sektörüne 3.4 milyar dolarlık bağış kararı aldığı bizzat Başkan Obama tarafından 90.000 panelden oluşan bir güneş tarlasında açıklandı.

Arcadia,Florida’da 3.000 evin enerji ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip 90.000 panelden oluşan bir güneş tarlasında konuşan Barack Obama bu yatırımın ABD tarihindeki en büyük enerji altyapısı yatırımı olduğunu belirtirken bu yatırım ile beraber ABD’nin enerji altyapısının daha güçlü, güvenli ve “akıllı” bir elektrik altyapısına sahip olacağını ifade etti. Ayrıca Obama’ya göre bu ABD’nin temiz enerji ekonomisi yaratması adına büyük bir olay ve bu sayede rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilecek temiz enerjinin çok daha etkin ve verimli bir şekilde tüketicilere ulaştırılabilecek.ABD hükümetinin açıkladığı bu bağış programı ile Amerika’nın Alaska hariç tüm eyaletlerindeki 100 farklı proje 400.000 dolar ile 200 milyon dolar arasında destek görecek. Desteklenecek proje sahipleri ise şehir yönetimleri, elektrik gereçleri üreten şirketler ve elektrik dağıtım şirketleri olacak.

Bu programa dahil olan projelerden hiçbiri ile ABD’deki enerji üretimini artırmaya veya yeni elektrik altyapısı inşa etmeye yönelik çalışma bulunmuyor. Bağışlar ile sadece ABD enerji altyapısını daha güvenli hale getirecek ve enerji tüketimi konusunda anlık bilgi sahibi olup enerji tüketiminin sağlıklı gözleminin yapılması veya tüketimin yoğun olduğu saatlerde tasarrufa yönelik önlemler içeren projeler destekleniyor. Bağışlara kuruluşların kendi finans kaynakları eklenince ise toplam yatırım tutarı 8.1 milyar dolar olacak.

Desteklenecek projeler ile 40 milyon Amerikan evine yerleştirilecek gereçlerle Amerikalı bireysel ve kurumsal kullanıcılar anlık olarak tükettikleri elektriğin miktarını ve o anki elektrik fiyatlarını izleyebilecek, yüksek enerji harcayan fakat acil kullanılması gerekmeyen ev gereçlerini elektrik tüketiminin dolayısıyla fiyatların düştüğü zamanda kendiliklerinden çalışması için ayarlayabilecekler.

Obama’ya göre bu yatırımlar ile beraber onbinlerce kalifiye istihdam ihtiyacı oluşacak ve güçlenen enerji altyapısı ile kötü hava koşulları gibi etkenlerle ABD ekonomisine yılda 150 milyar dolara mal olan elektrik kesintilerini düşürürken yaratacağı enerji tasarrufu ile beraber yılda 1.4 GW düşecek enerji tüketimi sayesinde 1.5 milyar dolarlık yeni enerji yatırımı yapılmasına gerek kalmayacak.