Enercon kurulu güçte 50 GW’ı aştı

Devredeki Enercon türbinlerinin sayısı 29 bini, kurulu güçleri 50 bin MW’ı aştı

30 Ekim 2018

Alman üretici tarafından yapılan açıklamaya göre bu seviye, Ekim ayı başında Vietnam’da Trung Nam rüzgar enerjisi santralinin devreye girmesi ile aşıldı.

16 adet E-103 EP2 türbininden oluşan santralin devreye girmesi ile dünyanın 45 ayrı ülkesinde devrede olan Enercon türbinlerinin toplam sayısı 29.075’e, toplam kurulu güçleri ise 50.027 MW’a yükseldi.

Enercon’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada değerlendirmesi yer alan şirketin Satış Direktörü Stefan Lütkemeyer bu başarıyı Enercon için bir ara sonuç olarak niteledi.

Lütkemeyer açıklamasında hem iklim değişikliğinin önlemediğine, hem de küresel enerji talebinin gittikçe arttığını ifade ederken %100 yenilenebilir enerji geçişinde karasal rüzgar enerjisinin payına dikkat çekti.

Enercon’un rüzgar enerjisi alanındaki çalışmalarına ek olarak yenilikçi ürünler ve entegre enerji çözümleri ile ulaşım ve ısıtma gibi alanları da dikkate aldığı da Stefan Lütkemeyer’in açıklamalarında yer buldu.

Türkiye’nin ilk rüzgar türbinlerini sağlamıştı

Türkiye’nin ilk rüzgar enerjisi santrali olma ünvanına sahip, Demirer Holding yatırımı ile 1998 yılı Şubat ayında devreye giren Alize Çeşme RES 500 kW gücündeki 3 adet Enercon E-40 modelli türbin ile devreye alınmıştı.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği verilerine göre 2018’in Temmuz ayı itibari ile Enercon türbinlerinin Türkiye’nin 7.012,75 MW’lık toplam rüzgar enerjisi gücü içindeki payı 1.341,55 MW idi.