Enda Enerji 5 RES için kredi sağladı

İş Bankası şirketin 120 milyon dolarlık projeleri için finansman sağladı

3 Ekim 2013

Enda Enerji Holding A.Ş.’nin beş ayrı rüzgâr enerjisi santrali yatırımı için Türkiye İş Bankası’ndan 96 milyon ABD Doları tutarında kaynak sağladığı açıklandı.

İş Bankası tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada kaynağın ilk 2,5 yılının anapara geri ödemesiz olmak üzere toplam 12 yıl vade ile kullandırıldığı ifade edildi.

Toplam yatırım büyüklüğü 120 milyon dolar olacak ve 2015’in ilk çeyreğinde işletmeye alınması öngörülen santrallerin (Alaçatı RES, Germiyan RES, Urla RES, Mordoğan RES, Yaylaköy RES) toplam kurulu güçleri ise 68.6 MW olacak. Santrallerin toplamda yıllık 197 milyon kilovat-saat (kWh) elektrik üretimi sağlaması hedefleniyor.

Finansmanın kullandırılması dolayısı ile düzenlenen imza töreninde konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, Enda Enerji Holding A.Ş.’nin yakın zamanda faaliyete geçirdiği Eğlence I ve Eğlence II hidroelektrik santral projelerini için de iki yıl önce 80 milyon ABD Doları tutarında finansman sağladıklarını hatırlatırken, İş Bankası’nın enerji projelerine sağladığı toplam finansmanın ise 6 milyar dolara ulaştığı bilgisini verdi. Suat İnce İş Bankası’nın Türkiye’nin ihtiyaçları paralelinde doğru yapılandırılmış, fizibilitesi yeterli ve özellikle çevresel konularda tüm önlemleri alınmış enerji projelerine finansman desteğini önümüzdeki dönemde de sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Enda Enerji Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve RES Projeleri İcra Kurulu Başkanı Enis Özsaruhan ise açıklamasında Enda Enerji’nin hali hazırda 6 hidroelektrik, 2 doğal gaz çevirim ve 1 jeotermal enerji santralinden oluşan toplam 297 MW’lık kurulu gücü bulunduğu bilgisini verirken, 2015 yılı ilk çeyreğinde devreye girecek 5 adet rüzgâr enerjisi santrali ile toplam santral sayısını 14’e, kurulu gücünü ise 365 MW’a çıkaracağını belirtti. Özsaruhan sözlerinin devamında bu yatırımlara başlamak ile de elektrik üretim portföylerinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının artırılması hedefinde önemli bir adım daha attıklarına da vurgu yaptı.