En Büyük Gelgit Enerjisi Santrali Devreye Giriyor

Dünyanın en büyük gelgit enerjisi santrali Sihva DES, Güney Kore’de devreye alınıyor.

2 Ağustos 2011

Güney Kore devreye girdiği zaman dünyanın en yüksek kurulu gücüne sahip olacak Sihva gelgit enerjisi santralini yarın devreye sokacağını açıkladı.

254 MW’lık kurulu gücü ile santral Aralık ayında tam kapasite ile çalışmaya başladığı zaman yıllık 552 milyon kilovat-saat elektrik üretebilecek. Yapımına 2003 yılında başlanan santral 472 milyon dolara mal oldu.

Açıklamada santralin, yaz aylarındaki elektrik tüketiminin beklenenden çok yüksek seyretmesi nedeni ile planlanandan 3 ay önce devreye girdiği belirtildi.

Santralin devreye girmesi ile beraber petrol tüketiminden yıllık 862 bin varillik tasarruf sağlanmasının yanında sera gazı etkisi yaratan gaz salımında yılda 312 bin tonluk düşüş sağlanacak.

Sihva gelgit enerjisi santrali’in ülkenin ilk gelgit enerjisi santrali olmasının yanında ülkede yapımı devam eden ve 2015 yılında tamamlanması beklenen Incheon gelgit enerjisi santrali’nin ise 818 ila 1.320 MW arasında kurulu güce sahip olması bekleniyor.

Halihazırda dünyanın en büyük gelgit enerjisi santrali ise Fransa’da bulunan ve 1966 yılında devreye girmiş olan 240 MW’lık kurulu güce sahip Rance gelgit enerjisi santrali.