Emobilite Operatörleri Derneği kuruldu

Derneğin ilk başkanı Murat Pınar oldu

20 Eylül 2022

Elektrikli araç şarj istasyonu işletmecilerinin bir araya gelmesi ile yeni bir dernek kurulduğu bildirildi.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada Emobilite Operatörleri Derneği (E-MOD) adıyla kurulan dernek ile Türkiye’de elektrikli araç kullanımının artması ile elektrikli araç şarj istasyonu ağının, alt yapısının ve hizmetinin gelişimine katkıda bulunmanın hedeflendiği bildirildi.

Bununla birlikte dernek bu amaçlar kapsamında iklim değişikliği ve hava kirliliği problemlerinin önüne geçilmesi ile karbon salımının azaltılması adına faaliyetler de yürütecek.

Derneğin ilk Yönetim Kurulu Başkanı Enerjisa Enerji CEO’su ve Eşarj Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar olurken Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini ise Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak yürütecek.

Derneğin kurucu üye şirketleri arasında Zebra Elektronik A.Ş (Voltrun) şirketini temsilen Berkay Somalı ve EVS Elektrikli Şarj Sistemleri A.Ş. (Sharznet) şirketini temsilen Tamer Şengönül bulunuyor.

Derneğin açıklamasında E-MOD kurucu üyelerinin şu mesajları paylaşıldı;

Emobilite Operatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar

Ülkemizde emobilite ekosisteminin geliştirilmesi, sektörün hizmet standartlarının yükseltilmesi ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak adına çok önemli bir adım atarak sektör profesyonelleri olarak bir araya geldik ve Emobilite Operatörleri Derneği’ni hayata geçirdik. Ülkemizde emobilite sektörünün gelişimi sürdürülebilirlik, mega trendler ışığında ve tüm paydaşların etkin katılımıyla ivme kazanacaktır. Bu anlamda değerli üyelerimizin katkılarıyla derneğimizin etkili çalışmalara imza atacağına yürekten inanıyorum.

Emobilite Operatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Ak:

Tüm dünyada elektrikli araç ekosistem yatırımlarının ivmelendiği tarihi bir dönüşüme tanıklık ettiğimiz bir dönem içindeyiz. Başarılı bir dönüşümün ise çok paydaşlı yaklaşım ile gerçekleştirileceğine inanıyoruz. Dernek olarak ortaya koyacağımız katma değer ve paydaş temelli iletişim yaklaşımı ile elektrikli araç ekosisteminin ülkemizde de gelişmesine ve dünya ülkeleri ile paralel büyümesine katkıda bulunmak istiyoruz.

Emobilite Operatörleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Şengönül

Otomobil dünyasında 100 yıllık fosil yakıt dönemi biterken elektrikli araçlarla başlayan yeni çağda ülkemizin en önde gelen ülkeler arasında yer alması için bugün beraber dayanışma ile çalışma günüdür.

Emobilite Operatörleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Berkay Somalı

Emobilite operatörleri olarak, elektrikli araçların gelişimindeki en önemli faktör olan şarj ağı altyapısını dünya standartlarında ülkemizde oluşturmak için, dernek çatısı altında güç birliği yaptık. Lisans sahibi tüm şarj ağı işletmecisi şirketlerimizi katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

EPDK verilerine göre bugün itibarıyla 39 ayrı şirket elektrikli araç şarj ağı lisansı almış durumda.