Elektrikli Dobloların prototipleri hazır

Tofaş üst yöneticisi Kamil Başaran, elektrikli araç üretimi konusunda açıklamalarda bulundu. 

5 Mart 2013

Tofaş üst yöneticisi Kamil Başaran, elektrikli araç üretimi konusunda açıklamalarda bulundu.

Kamil Başaran açıklamasında elektrikli otomobil üretimi konusunda sürecin çok hızlı ilerlediğini söylerken, bu alanda hükümet kanadının ve TÜBİTAK gibi kurumların özel sektörün bile önünde önemli çalışmalar yaptığına dikkat çekti.

Tofaş Üst Yöneticisi Başaran, Tofaş’ın hafif ticari araç geliştirme alanında görev aldığını ve bu çalışmalar neticesinde, prototipleri de hazır olan elektrikli Doblo üretiminde çok önemli bir noktaya geldikleri bilgisini verdi.

Bundan sonraki aşamanın endüstriyelleşme olduğunu, bunun ise zorlu bir süreç olacağını söylerken ve bunun için ise altyapı geliştirmenin önemine vurgu yaptı. Elektrikli araçların şarj edilmesi için gerekli olan altyapının ülke geneline yayılmasının zaman alacağını ifade eden Başaran, bu altyapının bir hat üzerinde yapılması ve parkur seçilmesinin gerekli olduğuna vurgu yaparken, hafif ticari araçların ise elektrikli araç geliştirmede liderlik edeceğini ifade etti.

Tofaş Üst Yöneticisi Kamil Başaran önemli olanın Türkiye’de elektrikli araç gerçeği ortaya çıktığı zaman dünyadaki diğer rakiplerle beraber aynı çizgi üzerinde, hatta daha avantaj elde etmiş olarak rekabete girebilmek olduğunu, bunun ise ülke ekonomisi için çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.