Elektrik üretiminin yüzde 29’u hidroelektrik santrallerinden sağlandı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu hidroelektrik santralleri hakkında bilgi verdi

23 Temmuz 2013

2013’ün ilk yarısında Türkiye’deki hidroelektrik santraller ile 116 milyar 288 milyon kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleştirildiği bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada DSİ ve özel sektör tarafından işletilen hidroelektrik santrallerin yılın ilk 6 ayında Türkiye’nin toplam elektrik üretiminin yüzde 29.2’sini karşıladığı ve ülke ekonomisine 6.1 milyar TL’lik katkı sağladığı bildirildi.

Bakanlığın açıklamasına göre bu dönemde Türkiye’nin toplam elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 32.5 olurken, fosil yakıtların payı ise yüzde 67.5 olarak gerçekleşti.

Açıklamadaki bilgilere göre 2013’ün ilk 6 ayında Türkiye’nin elektrik üretimi yüzde 41.3 oranında doğal gaz çevrim içi santrallerinde, yüzde 24.2 oranında kömür santrallerinde, yüzde 2.8 oranında rüzgar enerjisi santrallerinde, yüzde 0.5 olarak jeotermal enerji santrallerinde gerçekleşirken, fuel-oil,motorin,asfaltit,LPG ve nafta kullanılarak üretilen elektriğin ise toplam üretimdeki payı yüzde 1.7 oldu.

Açıklamada konu ile ilgili değerlendirmelerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise 2023 yılına kadar DSİ’nin Türkiye’nin 216 milyar kWh olarak hesaplanan teknik hidroelektrik potansiyelinin çevresel, teknik, ekonomik ve sosyal olarak yapılabilir kısmının tamamını özel sektör iş birliğiyle ülke ekonomisine kazandıracağını söylerken, bugüne kadar işletmeye alınan HES’ler sayesinde yıllık 40 milyon ton karbondioksit salımının önüne geçildiğini kaydetti.