Elektrik tarifelerine zam yapıldı

Tarifelere %20 ila %50 arasında değişen oranda zam yapıldı

1 Eylül 2022

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 1 Eylül 2022 tarihi itibarıyla geçerli olmak üzere elektrik tarifelerine zam yapıldığını açıkladı.

Açıklamaya göre nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için %20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için %30, sanayi abone grubu için %50 oranında artış yapıldı.

Artışla beraber 100 kilovat-saat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesinin ödeyeceği tutar 173,46 TL oldu.

Kurumun açıklamasında zammın gerekçesi olarak tüm hammadde fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşanması nedeni ile Türkiye’de enerji üretim maliyetlerinin de olumsuz etkilendiği belirtildi.

Kurumun açıklaması şu şekilde oldu;

Pandeminin etkilerinin küresel ekonomilerde etkisini sürdürdüğü bir dönemde başlayan Rusya Ukrayna savaşı, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya enerji piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirmiştir. ‘Küresel enerji krizi’ olarak da yorumlanan bu süreçte neredeyse bütün hammade fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşanmış bu durum ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir. Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji hammadde fiyatlarındaki artışların belirli seviyeleri geçmesi sebebi ile nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için %20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için %30, sanayi abone grubu için %50 oranında artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 173,46 TL olmuştur. Yeni tarifeler 1 Eylül 2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecektir.