Elektrik sektöründe yapılandırılan kredi tutarı 20 milyar doları aşacak

Sektördeki mevcut yapılandırma tutarı 13 milyar dolar düzeyinde

26 Şubat 2019

Garanti Bankası Genel Müdür yardımcısı Ebru Dildar Eldin Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada elektrik üretim sektöründeki finansal durum hakkında değerlendirmede bulundu.

Edin açıklamasında Türkiye enerji sektörünün son iki yılda zor bir dönem geçirdiğini ifade ederken, buna yol açan etkenleri döviz kurundaki artış, petrol fiyatlarındaki gerileme ve elektrik piyasasındaki arz fazlasının yol açtığı düşük fiyat olarak sıraladı.

Türkiye elektrik üretim sektöründe 2002 yılından beri 85 milyar dolarlık yatırımın gerçekleştiğini, bu tutarın 25 milyar dolarlık kısmının öz kaynak, 60 milyar dolarlık kısmının ise bankacılık sektörünün finansmanı ile hayata geçtiği bilgisini veren Ebru Edin, bu kaynağın 20 milyar dolarlık kısmının geri ödendiğini, bankacılık sektöründe halen 40 milyar dolarlık bir mevcut riskin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Ebru Dildar Edin’in verdiği bilgilere göre bu riskin yerli kömür, doğal gaz ve bazı hidroelektrik santrallerini kapsayacak şekilde 11 milyar dolarlık bölümü yapılandırılmış durumda.

Bu yapılandırmanın 4 milyar dolarlık bölümü 2017-2018 yılllarında gerçekleştirken, sektördeki toplam yapılandırma ise bazı dağıtım şirketleri kredileri ile birlikte 13 milyar dolara ulaştı.

Bununla birlikte yapılandırma modellerinde elektrik fiyatları 5-5,5 dolar-sent olarak öngörüldü.

‘’2020-2021 döneminde tekrar para kazanılmaya başlanacak’’

2019 yılında da 7-8 milyar dolarında yapılandırma işleminin gerçekleşebileceğini söyleyen Ebru Dildar Edin, bankacılık sektörünün enerji kredileri için ayırdığı karşılığın çoğunu 2020-2021 döneminde geri alınacağına yüzde 95 oranında emin olduğunu kaydetti.

Edin’e göre bu dönemde elektrik fiyatları 6 dolar-sent seviyesine yükselecek ve elektrik üretim yatırımcıları para kazanabilecek duruma gelecek ve yeni yatırımların önü açılacak.

Ebru Dildar Edin açıklamasının devamında doğal gaza dayalı elektrik üretim yatırımları alanındaki risklere, bankaların bu alanda alması gerektiği rollere ve yatırımcılar açısından fırsatlara değindi.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.