Elektrik depolama tesisleri için inşaat süreleri belirlendi

EPDK ilgili Kurul Kararında güncelleme yaptı

7 Ekim 2021

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) amacıyla “Önlisans Süreleri ile Tesis Tamamlanma Tarihinin Belirlenmesinde Referans Alınacak İnşaat Süreleri”ne ilişkin Kurul Kararında güncelleme yaptı.[1]

Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan 30 Eylül 2021 tarihli Karar ile 25 Haziran 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan bir önceki karar yürürlükten kalktı.

Yapılan güncelleme ile ilgili karara elektrik depolama tesislerinin inşaat sürelerinin belirleyen hükümler eklendi.

İlgili hükümlere göre üretim lisansı başvurularında kurulması planlanan ünite veya üniteler için ayrıca inşaat süresi verilmeyecek. Mevcut üretim lisanslarına bağlı olacak ve tedarik lisansları kapsamında kurulacak depolama tesislerine ise 18 ay inşaat süresi verilecek.

Kararın üretim tesileri için lisanslara derç edilecek inşaat süresine esas olacak referans sürelerinin belirlendiği 2’inci maddesine eklenen d ve e fıkraları şu şekilde oldu;

d) Üretim lisansı başvuruları kapsamında; kurulması planlanan elektrik depolama ünitesi/üniteleri için ayrıca inşaat süresi verilmez.

e) Mevcut üretim lisansları kapsamındaki üretim tesislerine bütünleşik elektrik depolama ünitesi /üniteleri kurulması durumunda: üretim tesisinin işletmede olup olmadığına bakılmaksızın, kurulması planlanan depolama ünitesi/üniteleri için elektrik depolama ünite sayısı ve kurulu güçlerinden bağımsız olarak 18 (onsekiz) ay inşaat süresi, tesis tamamlanma süresi olarak verilir.

Karara eklenen 8’inci madde ise şu şekilde oldu;

Tedarik lisansları kapsamında kurulması planlanan müstakil elektrik depolama tesisleri için 18 (onsekiz) ay inşaat süresi, tesis tamamlanma süresi olarak verilir. Bu süre, söz konusu lisansa eklenecek her bir elektrik depolama tesisi için ayrıca uygulanır.

 


[1] Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 30/09/2021 Tarihli ve 10442-1 ve 10442-2 Sayılı Kararları