”Elektriğin üretildiği yerde tüketilmesi gerekiyor”

Uğur Kılıç’a göre güneş elektriği üretildiği yerde tüketilmeli iken Türkiye teknik ve bürokratik açıdan buna hazır değil

9 Ekim 2013

Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç katıldığı Yeşil İş 2013 – Sürdürülebilir İş Buluşması’nda Türkiye’de güneş elektriğinin gelişimine yönelik uygulamaların nasıl olması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Uğur Kılıç bu yıl beşinci kez gerçekleştirilen etkinliğin ilk gününde düzenlenen ve konuşmacı olarak katıldığı “Fotovoltaikte Lisanssız Tüketimin Dünya ve Türkiye’deki Önemi” oturumda yaptığı konuşmada ABD ve Almanya’da bu alandaki uygulamalar hakkında bilgi verdi.

Kılıç değerlendirmelerinde elektriğin üretildiği yerde tüketilmesinin önemine de dikkat çekerken Türkiye’de öz tüketimin gerçekten desteklenmesi isteniyorsa, sabit bir tarife yerine ticarethane, ev, okul, hastane, otel gibi son kullanıcıyı destekleyecek yönde tarifelerde değişiklik yapmanın daha faydalı olacağını savundu.

Şu andaki yönetmelik nedeniyle Türkiye’deki projelerde üretilen elektriğin fazlasının satılamadığını belirten Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Özellikle kayıp-kaçağın önlenmesi, verimliliğin artırılması, zirve zamanlarda maksimum enerjinin kullanılabilmesi açısından güneş enerjisi sistemlerinde mantık üretim yapılan noktada tüketimi gerektiriyor. Bu da aslında sistemin yükünü biraz daha hafifletip serbest piyasada üretilen elektriğin pazarlanması, satışı ya da öz tüketim modeliyle kullanılması gibi bir yolu açacaktır diye düşünüyorum. Fakat hem teknik altyapımız hem de bürokratik altyapı şu anda buna hazır değil.”