“Elektriği Az Kullanın, Fazla Ödeyin”

Iberdrola CEO’su Galan iklim değişikliği ile mücadele için tüketicilere de sorumluluk düştüğünü söyledi

12 Ocak 2010

Financial Times’ın haberine göre dünyanın en büyük rüzgar enerjisi şirketi Iberdrola’nın CEO’su Ignacio Galan Danimarka’da ki iklim değişikliği toplantısında yaptığı konuşmada iklim değişikliği ile mücadelenin ciddi anlamda temiz enerji yatırımları gerektirdiğini söyledi.

Galan konuşmasında sadece İngiltere’nin enerji altyapısının yenilenmesi için 200 milyar pound  ( 322 milyar dolar) düzeyinde bir yatırımın gerektirdiğini belirtirken tüm dünyada rüzgar enerjisi ve nükleer enerji gibi düşük karbon salımına yol açan enerji üretim sistemlerine geçilmesi, akıllı enerji ağları kurulması gibi hedeflerin çok büyük miktarda yatırıma ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Galan bu yatırımları yapacak şirketlerin bu yatırımların geri dönüşünü garanti altına alması gerektiğini aksi takdirde bankaların bu yatırımları finanse etmekten kaçınacağını, bunun da iklim değişikliği adına ülkelerin varolan sorunlarının artarak devam edeceği anlamına geldiğini söyledi.

Galan bu mücadelede başarılı olunması için devletler kadar tüketicilere de yükümlülük düştüğünü tüketicilerin daha az elektrik tüketirken, daha fazla ödemesi gerektiğini bildirdi. Galan Iberdrola’nın  bundan dolayı İspanyol hükümeti ile halihazırda devam eden tarife görüşmelerinde elektrik faturalarına yansıtmak üzere her İspanyol ailesinden aylık bir avro talep ettiğini belirtti.

Rüzgar enerjisi yatırımları için son yıllarda yıllık 3-4 milyar avro düzeyinde yatırım gerçekleştiren Iberdrola’nın önümüzdeki 10 yıllık dönemde bu eğilimini sürdürmesi bekleniyor. Ayrıca geçen yıl 6.7 milyar avroluk enerji yatırımı gerçekleştiren bu yıl ise 4.5-5 milyar avroluk yatırım planlayan Iberdrola şirketi fosil yakıtlara dayanan elektrik santralleri yatırımlarını azaltırken yenilenebilir enerji yatırımlarına öncelik veriyor.

Rüzgar enerjisi kurulu gücünde Avrupa’da birinci Amerika’da  ise ikinci sırada olan  Iberdrola geçen yıl Amerikan hükümetinin yenilenebilir enerji yatırımları için verdiği hibelerden en büyük katkıyı elde ederek Amerika’da ki rüzgar enerjisi projeleri için 600 milyon dolar kaynak sağlamıştı. Şirketin bu yılda yeni projeleri için Amerikan hükümetinden 470 milyon dolarlık hibe sağlayacağı belirtiliyor.