Eksim Enerji Ukrayna’da RES yatırımı için Nordex ile anlaştı

Şirketin ilk yurt dışı rüzgâr projesi 67,2 MW gücünde olacak

6 Ekim 2021

Eksim Enerji Ukrayna’da gerçekleştireceği rüzgâr enerjisi santrali yatırımı için Nordex ile anlaştı.

Şirketlerin ortak açıklamasına göre Ukrayna’nın Skole şehri yakınlarında gerçekleştirilecek 67,2 MW gücündeki Skole Rüzgar Enerjisi Santrali 14 adet N149/4.0-4.5 modelli Nordex rüzgâr türbininden oluşacak.

Projede yüksek emre amadelik hedefiyle soğuk iklim koşulları göz önüne alınarak “Cold Climate Version” türbinleri kullanılacak.

Türbin kurulumlarının 2022 yılı Mart ayında başlamasıp planlanan projenin aynı yılın Haziran ayında devreye alınması hedefleniyor.

Projenin imza töreninde konuşan Eksim Enerji Genel Müdürü Sabahattin Er şunları söyledi;

“Rüzgar enerjisi yatırımlarımıza bir yenisini ekleyeceğimiz için gurur duyuyoruz. Skole Projesi’ne yaklaşık 1.5 senedir emek veriyoruz. Ukrayna bizler için enerji alanında yeni bir pazar olsa da aslında Eksim Holding’in yıllardır dış ticaret yaptığı bir ülke. Grup olarak bu projeyi de başarıyla bitireceğimizden şüphemiz yok. Uzun yıllardır Türkiye’de birlikte çalıştığımız türbin tedarikçimiz Nordex, Ukrayna’da da bizlere tam destek sağlayarak projemizin tedarik sözleşmesini tamamlamıştır.”

Nordex Türkiye Genel Müdürü Habib Babacan da törendeki konuşmasında şunları kaydetti;

“Eksim ile işbirliğimizin 10. yılını tamamladık. 2011’den beri süre gelen bu işbirliğinde Nordex, Eksim’in rüzgar enerjisinde büyümesine, Eksim ise Nordex’in Türkiye pazarında büyümesine destek oldu. Bu 10 yıllık işbirliğinin Skole Projesi’yle taçlandırılması, Nordex’in Eksim’e Türkiye dışındaki ilk rüzgar projesine destek sağlaması memnuniyet verici. Eksim’in bundan sonra yapacağı yurtdışı rüzgar yatırımlarına bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. Skole Projesi’nin hayırlı olmasını diler, Eksim’e, Nordex’e olan güvenlerinden dolayı tekrar teşekkür ederim.”

Türkiye’nin en büyük rüzgâr enerjisi yatırımcılarından olan Eksim Enerji, halihazırda Tokat, Amasya, Osmaniye, Silivri, Susurluk, Seferihisar, Bergama, Geyve’de bulunan 8 rüzgar enerjisi santralinin toplam kurulu gücü 451 MW.

Eksim Enerji portföyünde ikisi Gürcistan’da olmak üzere toplam kurulu güçleri 162 MW olan üç hidroelektrik santrali bulunurken, şirket YEKA GES-3 yarışmalarında da 4 ile toplamda 70 MW kapasite tahsis hakkı kazanmışlardı.

Ukrayna’da 2020 sonu itibariyle toplam kurulu güçleri 1.314,1 MW olan 31 rüzgâr enerjisi santrali bulunuyordu.