EkoRE’ye sağlanacak proje bazlı yatırım teşviğinde değişiklik yapıldı

Projeye sağlanabilecek kredi faiz desteği miktarı 150 milyon TL düşürüldü

7 Şubat 2020

Eko Temiz Enerji A.Ş. (EkoRE) tarafından Niğde’de inşa edilmesi planlanan güneş paneli üretim fabrikası için sağlanacak Proje Bazlı Yatırım Teşviği düzenlemesinde değişiklik yapıldı.

Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı [1] ile yatırım için sağlanacak kredi faiz ve/veya kar payı desteği için sağlanabilecek azami destek 200 milyon TL’ye düşürüldü.

23 Haziran 2018 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan düzenlemede [2] bu miktar 350 milyon TL olarak belirlenmişti.

EkoRE “Enerji Bağımsızlığı için %100 Yerli PV Panel Üretimi” başlıklı projesi için sağladığı desteğin de katkısı ile Heterojunction (HJT) teknolojisine dayalı olarak yıllık 1.000 MW üretim kapasitesine sahip olacak bir güneş paneli fabrikası kurmayı planlıyor.

Fabrikanın ingot, wafer, hücre ve modül üretim süreçlerinin tamamını kapsayarak, Türkiye’nin bu alandaki ilk entegre fabrikası olması hedefleniyor.

Şirket öngörülen yatırım tutarının 3,882 milyar TL olduğu fabrikanın temelini 11 Mart 2019 tarihinde Bor Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen tören ile atmıştı.

 


[1] Niğde İlinde Yapılacak Olan Fotovoltaik Güneş Paneli Üretim Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin 14/5/2018 Tarihli ve 2018/11817 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Eki Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 2090)

[2] Niğde İlinde Yapılacak Olan Fotovoltaik Güneş Paneli Üretim Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar