EkoRE: “Kredi faiz desteğinden kendi talebimiz ile feragat ettik”

Şirket entegre güneş paneli fabrikasının uluslararası yatırımcılar sayesinde çok daha az kredi ile hayata geçebileceğini açıkladı

8 Şubat 2020

EkoRE 7 Şubat 2019 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile entegre güneş paneli yatırımı için Proje Bazlı Yatırım Teşviği kapsamındaki kredi faiz desteğinin düşürülmesi hakkında bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şirketin destekten tamamen kendi talebi ile feragat ettiği bilgisi verilirken, yatırım için uluslararası yatırımcılar ile görüşmelerin devam ettiği ve yatırımın çok daha az bir borçlanma ile hayata geçebileceği vurgulandı.

Şirket tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Niğde Bor OSB’de gerçekleştireceğimiz entegre güneş paneli (PV) üretim projemiz için görüştüğümüz uluslararası yatırımcıların dahil olmasıyla çok daha az bir borçlanmayla projemizi hayata geçirmeyi planlamaktayız. Bu sebeple kullanma ihtiyacımızın olmayacağı banka kredisi faiz desteğinden tamamen kendi talebimizle feragat etmiş durumdayız. Her alanda olduğu gibi ekonomik alanda da iç ve dış olumsuzluklarla mücadele eden devletimize elimizden geldiği ölçüde destek vermenin boynumuzun borcu olduğunun bilincindeyiz ve bu yolda devam etme kararlılığındayız. Üretim tesisimizin finansal sürdürülebilirliğini sağlayabilmek, paydaşlarımıza azami karlılık oranlarıyla fayda sağlamak için aldığımız nihai karar, borçlanma oranlarının mümkün olan en asgari düzeyde tutulmasını gerektirmektedir.

Bir milli güvenlik meselesi olarak gördüğümüz enerji bağımsızlığı ve sürdürülebilir yapıdaki işletme modellerinin hayata geçirilmesini temel prensip olarak kabul etmekteyiz. Enerji bağımsızlığı için %100 yerli güneş paneli üretme hedefiyle çıktığımız ve emin adımlarla devam ettiğimiz bu yolda projemizin sağlam temeller üzerine oturmasını ülke olarak ekonomik bağımsızlığımızın önemli ve vazgeçilmez bir bileşeni olarak görmekteyiz. Şirket olarak vizyon ve misyonumuzun T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından da görülüp olumlu karşılanması bizi ayrıca mutlu etmiştir.

Firmamız dün olduğu gibi bugün de ülke gerçeklerinin farkında ve hassasiyetinde olup yenilenebilir enerji sektöründe yarının temellerini inşa etmek için elinden gelen gayreti ve kararlılığı gösterme iradesini ortaya koymaktadır.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli fabrikası olabilecek

EkoRE “Enerji Bağımsızlığı için %100 Yerli PV Panel Üretimi” başlıklı projesi için 23 Haziran 2018 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Proje Bazlı Yatırım Teşviği sağlamıştı.

Kararda projenin yatırım tutarının 3,882 milyar TL, yıllık üretim kapasitesinin ise 1.000 MW olacağı belirtiliyordu.

Heterojunction teknolojisine dayalı üretim yapacak fabrika, ingot, wafer, hücre ve modül üretim süreçlerinin tamamını kapsayacak olması sayesinde Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli üretim tesisi ünvanına sahip olabilecek.

Fabrikanın temeli 11 Mart 2019 tarihinde Bor Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen tören ile atılmıştı.