Edirne Belediyesi 2050’de karbon nötr olmayı hedefliyor

İstanbul Enerji AŞ Edirne Belediyesine SECAP hazırlaması yönelik danışmanlık verecek

24 Ağustos 2022

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İstanbul Enerji Edirne Belediyesi’ne 2050 yılında karbon nötr olma hedefi için Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) hazırlama konusunda danışmanlık hizmeti verecek.

Bununla birlikte İstanbul Enerji, Edirne Belediyesi ile bu hedef doğrultusunda temiz enerji çalışmaları da gerçekleştirilecek.

İBB tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre işbirliğine yönelik anlaşma Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen SECAP tanıtım programı sırasında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve İstanbul Enerji Genel Müdürü Yüksel Yalçın tarafından imzalandı.

İstanbul Enerji AŞ Genel Müdürü Yüksel Yalçın konuşmasında şunları kaydetti;

Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı çalışmalarımız bu açıdan çok önemli. Özellikle 2000’li yıllardan sonra artı bir derecelik artışın bile dünyayı nasıl değiştirdiğini hepimiz görüyoruz. Sürdürülebilir İklim Eylem Planı (SECAP) yerel yönetimlerin sorumluluk alanlarından biri. Bu kapsamda akademisyenler danışmanlığında, uzman mühendis kadromuzla yerel yönetimlere danışmanlık yapıyoruz.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da şunları söyledi;

Hedefimiz Karbon nötr bir kent. Bu hedefe 2050 yılında ulaşmayı planlıyoruz. Karbon nötre ulaşamazsak, evlatlarımız, torunlarımız bizim yaşadığımız gibi bir dünyada yaşayamayacaklar. Net olan bu

İstanbul Enerji daha önce de Büyükçekmece ve Çorlu Belediyelerine yenilenebilir enerji konularında danışmanlık hizmeti vermişti.