Ecoplas ve Eatron hibrit ve elektrikli araçlar için işbirliği geliştirdi

Şirketler otomotiv sanayi ve yazılımı alanlarında faaliyet gösteriyor

1 Nisan 2019

Her ikisi de Türk şirketi olan Ecoplas ve Eatron hibrit ve elektrikli araçlar için işbirliği geliştirdiklerini açıkladılar.

Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamaya göre anlaşma kapsamında Eatron, hibrit ve elektrikli araçlarda kullanılacak Batarya Yönetim Sistemi (Battery Management System) için yerli yazılım tarafını üstlenecek. Ecoplas ise elektronik donanımları geliştirip üretim tesislerinde bu teknolojiye hayat vererek, yerli ve yabancı otomotiv firmalarının kullanımına sunacak.

Ecoplas Kocaeli ve Sakarya’da yer alan fabrikalarında dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerine iç ve dış giydirme parçaları, hava üfleçleri, orta konsol ve boyalı parçalar üretme alanında faaliyet gösteriyor iken Eatron şirketi ise otomotiv sektörüne otonom ve elektrikli araçlar için üretim odaklı yazılım çözümleri sunuyor.

Açıklamada Ecoplas Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yazıcı’nın şu değerlendirmesi yer aldı;

“2030 yılında pazarın %60’a yakınının elektrik ve hibrit araçlardan oluşması bekleniyor. Biz de bu bilinçle, sadece geleneksel araçlar için görsel parçalar değil artık elektrikli araçların akıllı elektronik komponentlerini de yapmak istiyoruz. Türkiye’de üretim yapan, elektrikli veya hibrit araç üreten, tüm araç üreticileri ile çalışmak istiyoruz. Tabi ki, “Türkiye’nin Otomobili” projesi için de ürün geliştirmek istiyoruz. Tüm bunlarla beraber ihracat için de gerekli çalışmaları başlatacağız”

Eatron Genel Müdürü Dr. Umut Genç ise şu değerlendirmeyi paylaştı;

“Tedarik sanayiinde ve üretimde Ecoplas gibi güçlü bir ortak bulmak çok önemli. Akıllı yazılım çözümlerimizi Ecoplas ile beraber ürün olarak piyasaya sunmak istiyoruz. İleride rekabetçi olabilmek adına, elektrikli ve otonom teknolojilerine yatırım yapmayı önemsiyoruz. Yaptığımız anlaşma sadece bir proje birlikteliği olmayacak. Ecoplas ve Eatron elektrikli ve hibrit araç çözümleri için uzun soluklu stratejik bir anlaşma kapsamında bir araya geldi. Bu doğrultuda, bir çok yeni teknolojiyi otomotiv pazarına sunmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz”