EBRD: Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörüne odaklandık

250 milyonluk avroluk yatırım bütçesi artabilir

20 Haziran 2019

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Sürdürülebilir Altyapı Grubu Direktörü Nandita Parshad Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Parshad açıklamasında yeni yatırımlar için birçok farklı proje üzerinde çalıştıklarını söylerken, yenilenebilir enerji sektörüne odaklandıklarının altını çizdi.

Türkiye yenilenebilir enerji sektörünü büyütmeye devam edeceklerini kaydeden Parshad, gerçekleştirecekleri yatırım hacminin 250 milyon Avro seviyesinde tutmayı planladıklarını, bununla birlikte yatırım ortamına ve yapılacak çalışmalara bağlı olarak bu tutarın değişebileceğini ifade etti.

Parshad enerji verimliliği alanında yapılacak yatırımları, özellikle kamu binalarında yaygınlaşmasını desteklemek istediklerini de söylerken, bu çalışmaların ilkokullarda başlanabileceğini düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Enerji Girişim Sermaye fonunda da yer alabileceklerini kaydeden Nandita Parshad sözlerine şu şekilde sürdürdü;

“Enerji Girişim Sermaye Fonu gibi sorunlu kredilerin çözümüne ilişkin bir yapıda yer almamızla ilgili henüz bir davet almadık ama bu şekilde bir davet aldığımızda tabii ki değerlendireceğiz. Bu tür bir yapı ticari ve bankacılık gerekliliklerini karşılarsa, yer almaya hazırız fakat Türk enerji sektöründe her sorunun ayrı bir çözüme ihtiyacı olduğunu da düşünüyorum. Bazı projelerin nakde ihtiyacı var, bazılarının yeniden yapılandırmaya. Bu çerçevede, hem sektörü desteklemeye hazırız.”

Haberin tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.