EBRD TSKB’ye 50 milyon avroluk kredi limiti sağladı

TSKB bankanın Sürdürülebilir Kaynak Girişimi’nden finansman sağlayan ilk banka oldu

3 Kasım 2014

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’na (TSKB) 50 milyon avroluk kredi limiti sağladığı açıklandı.

EBRD tarafından yapılan açıklamada kaynağın bankanın geçen yılın Mayıs ayında başlattığı Sürdürülebilir Kaynak Girişimi (SRI) çerçevesinde sağlandığı bildirilirken, TSKB’nin bu girişim kapsamında finansman sağlanyan ilk kuruluş olduğunun altı çizildi.

Bankadan yapılan yazılı açıklamada TSKB’nin kaynağı özel sektör şirketlerinin su tasarrufu, atık azaltımı ve enerji verimliliği gibi projelerinin finansmanı için kullandıracağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca EBRD’nin 2009 yılından beri faaliyet gösterdiği Türkiye’de şimdiye kadar 126 projeye, 4 milyar  avronun üzerinde kaynak sağladığı, bu kaynağın 1,7 milyar avroluk kısmının ise sürdürülebilir enerji projeleri için kullandırıldığı bildirildi.

Kredi anlaşması ile ilgili değerlendirmede bulunan TSKB Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök şunları söyledi;

“Günümüzde kaynak verimliliği, sürdürülebilir kalkınma ve düşük karbonlu ekonomiye geçiş açısından büyük önem taşıyor. EBRD’nin Sürdürülebilir Kaynak Girişimi (SRI) çerçevesinde Türkiye’de ilk kez kullandıracağı bu krediyi TSKB’ye tahsis etmiş olması bankamızın sürdürülebilir yatırımların finansmanı konusundaki deneyimine ve bilgi birikimine duyulan güvenin güçlü bir göstergesidir.”